логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Како да дознаеш живееш ли ти по волјата Божја?

Еве признак: ако жалиш за нешто, значи не целосно си се предал на волјата Божја. Оној кој што живее по волјата Божја, тој за ништо не се грижи. И ако нешто му е потребно, тој и себе и потребата ја предава на Бога; и ако не ја добие, посекако останува спокоен, исто како да ја има. Душата која што се предала на волјата Божја од ништо не се плаши: ни од закана, ни од разбојници, од ништо.

Што и да се случи таа вели: „така на Бога Му е угодно“. Ако е болен тогаш вака размислува: значи на мене ми е потребна болеста, инаку Бог не би ми ја дал. И така го сочувува мирот во душата и во телото.

Свети Силуан Атонски

 

Извор: ФБ профил на:

Ivica Trajkovic

 

27ми декември 2018 лето Господово

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 403
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…