логоFacebookTwitterYouTubeeMail


"Го прашав старец Гаврило како да постам, не насетував тогаш што ќе ми каже. Кога го прашав  тој ме погледна, молчеше  некое време, а потоа ме одведе на страна за никој да не слушне. Ми го раскажа  сиот мој живот, сите мои гревови што ги направив уште од детството, како да  беше покрај мене.

Бев многу потресен. Запрепастен. Почнав да плачам. Кога се прибрав, повторно седнавме, старецот беше многу благ и ме тешеше..

Потоа  донесе некое послужување и ми рече: "Ајде земи, послужи се малку."

Онака вознемирен реков: "Отец,не можам ништо сега да јадам ."

Старецот Гаврило тогаш го одложи послужавникот и рече: "Ете, дете мое, ова е пост. Кога ќе ги видиш своите гревови, па од болка не можеш да јадеш.“

 

Извор: ФБ профил на Исптечен ПравославникПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1215
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1760
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1173
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…