логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Емоционална и спиритуална интерпретација

 

Преку композициите ги доживеавме неговата желба и целта да оствари нов свет на музичкото изразување, што го надополнува и со истражувањето на својот вокал и движењата на телото

На последниот концерт на Македонската филхармонија првпат сезонава беше изведен симфониски џез-концерт со композиции од Теодосиј Спасов, музички инструменталист и композитор од Бугарија, воедно и заштитно и водечко име на актуелната бугарска музичка култура.
Концертот ќе биде забележан по тоа што Спасов ни подари длабока емоционална и спиритуална интерпретација на својата музика за кавал и оркестар. Тој ни ја откри неограничената моќ на богатиот звуковен ранг на кавалот и бескрајната можност за импровизација.
Низ сите изведени композиции на концертот доминираше балканскиот народен мелос во комбинација со повеќе музички жанрови: џез, класична музика и фјужн. Топлата и искрена мелодиска линија ја прикри скромната оркестрација на композициите. Концептот на репертоарот беше одличен, со наизменично менување на музичката содржина, инспирирана од различните животни искуства на Спасов.

Воведната композиција која наговестуваше дека нема сигурен крај, всушност, беше најава за непосредното излегување на сцена на харизматичниот Спасов. Преку сите композиции ги доживеавме неговата желба и целта да оствари нов свет на музичко изразување. Тоа го надополнува и со истражувањето на својот вокал и движењата на телото.

Наизменичната промена на мелодиско-ритмичкиот тек и содржината на експресивните бавни и енергичните брзи текови на балканската приказна, креативните меѓусебни фразирања помеѓу солистот и оркестарот и унисоните движења, беа заемно раскажани од страна на солистот и оркестарот.

Оркестарот на Македонската филхармонија заедно со Спасов и диригентот Свилен Симеонов остварија одлична и продуктивна соработка. Соло-делниците на кавалот беа претставени со широк развој на мелодиската линија, инвентивна динамика, перфектна техника.

Со својот оригинален стил, Спасов едноставно го трансформира конвенционалното доживување на кавалот како народен инструмент. Својата творечка енергија Спасов целосно и' ја посвети на публиката.

На овој концерт беше подеднакво задоволството да се следи создавањето на музичката приказна на кавалот во изведба на Спасов и за стручната музичка јавност и за пошироката публика.

Јулиана Жабева ПолизоваВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 347
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 812
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1049
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Нема таков голем грев пред Бог каков што е духовниот геноцид што се врши над нашата света Црква. Да имаш власт да сврзуваш и да разврзуваш и на небото и...

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

« »