логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 
Тенденцијата на некои земји, меѓу кои и на Грција, е да се наметне единствена национална култура за да се следат националната држава и нејзината историја. Но, во тоа се губи поентата, рече проф. Мартин Бернал, автор на книгата „Црна Атена“, на вчерашната трибина на темата „Македонија меѓу античкиот и ариевскиот модел“, во организација на Светскиот македонски конгрес, институтот „Евро-Балкан“ и издавачката куќа „Табернакул“.

Многу од присутните историчари и македонисти, но и луѓе од разни професии заинтересирани за оваа проблематика, го поздравија научниот труд на Бернал, кој успеал, како што рекоа, да излезе од закоравените шаблони во науката.

Книгата „Црна Атена: Афроазиските корени на класичната цивилизација“ на Мартин Бернал, ко­­ј веќе неколку дена престојува во Македонија, излезе во издание на „Табернакул“, и е исклучително значајна студија што со научни аргументи потврдува дека конструкциите елинска или грчка култура и цивилизација се чиста фабрикација.

- Ќе се обидам да ја покажам применливоста на моделот на Бернал во деконструкција на грчката и на западното историографско видување за античка и средновековна Македонија, кои и во 21 век по автоматизам преземаат голем дел од историографските интерпретации креирани во 19. век – рече проф. Митко Панов, историчар.

Тој низ историски примери укажа на причините кои доведуваат до негирање на македонскиот идентитет.

- Периодот на македонската династија мошне погодно се вклопил во конструкцијата на грчката историографија од 19 век во постигнувањето на главната цел за негирање на идентитетот на Македонија и на Македонците. За жал, ваквата конструкција по автоматизам е преземена и од западната историографија и е присутна и во најновите историографски дела со кои се третира Византија и Балканот во средниот век. Погледнато низ призмата на „Црна Атена“ грчкиот хеленизам како конструкција е типичен пример на ариевскиот модел, применлив и за античкиот и за средновековниот период од историјата на Македонија – вели проф. Панов.

Во дебата беа споменати и резултатите од истражувањето на Швајцарскиот институт „Игенеа“, кои потврдија дека современиот жител на Грција има само 30 отсто елинистичко потекло.

- ДНК-та во Грција е многу измешана, иако тие наметнуваат единствен идентитет. Но тоа се прави на многу романтичен и истовремено невистинит начин. Повеќеетничноста на Македонија, пак, е инспиративна за луѓето од другите земји – вели Бернал.

Според Тодор Чепреганов, директорот на Институтот за национална историја, книгата „Црна Атена“ на проф. Бернал е значајна бидејќи разбива многу митови на Балканот.

- Книгата е многу интересна и покажува дека ариевскиот модел за кој зборува професорот е многу опасен и носи зло. А Грција денес е единствената земја што сè уште го практикува ариевскиот модел – вели Чепреганов.

Тој го праша Бернал дали чистите нации се прогресивни и каква е иднината на Македонија, која, како што рече, остана единствената мултиетничка земја на Балканот.

- Мултиетничноста е инспиративна, но опасна - одговори Бернал.

Вчерашната научна трибина беше ретка можност научно и аргументирано да се прозбори за теми што ја засегнуваат историјата на Македонија, но уште повеќе нејзината современост. Книгата „Црна Атена“ (првпат објавена во 1987 година), како ретко која друга книга, последните дваесетина години предизвикува многу научни дискусии, дебати и полемики, кои ја брануваат научната јавност во САД и во Западна Европа.

Официјалната промоција, со присуство на авторот Мартин Бернал, ќе се одржи денеска на Саемот на книгата.

  
Автор:  Весна Дамчевска  - Нова Македонија

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Мај 18, 2019

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков Сивченко се добитници на „Златен був“ за Најдобар краткометражен филм според жирито. Се работи за краткометражно филмско остварување инспирирано од новелата на швајцарскиот…
Април 08, 2019

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат годишно како резултат на самоубиство. Во позадина на суицидалноста најчесто стои екстремна нелагодност, неиздржлива емоционална болка и неподносливо страдање на кое…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 511
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Мар 24, 2019 Ликовна уметност 288
Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Мар 07, 2019 Литература 268
Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот…

Беседи

Архиепископ Андреј Римаренко: Беседа на Неделата на сите Светии

Архиепископ Андреј Римаренко: Беседа на Неделата на сите Светии

Сите светители кои денес ги славиме го следеле Христовиот пример. И секој од нив, во своето време, во своите животни околности, ја исполнил Божјата заповед за љубовта кон Бога и...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на сите Светии

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на сите Светии

Недела на сите Светии – едноставно не можеме а да не ги поврземе претходната и денешната беседа. Првата недела по Педесетница Црквата ја посветила на сите Светии, а светоста во...

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Но, слепиот човек прогледал дури во оној миг кога станал послушен на Божјата заповед и ја прифатил Божјата промисла за себе, која била поинаква за него, ако ја споредиме со...

Стефчо Беќарски:✥  ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

Стефчо Беќарски:✥ ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

 Духовното гледање претставува гледање на вистината. Вистината се состои во сфаќање на фактот дека сите ние сме грешни. Духовниот поглед се избиструва кога човекот ќе биде способен да ги открива...

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

Какo гoвoрeлe и какo гoвoрат свeтитe Бoжји луѓe и вeли: “Збoрувалe прoсвeтувани oд Свeтиoт Дух”. Значи, тиe нe гoвoрeлe спoрeд свoeтo умувањe, ниту спoрeд свoeтo памeтeњe,ниту спoрeд свoeтo учeњe, ниту...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

“Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да...

БEСEДА  за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

БEСEДА за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

Каква e таа прeљуба штo ја направил Израилoт и Јудeја (т.e. израилскиoт и јудeјскиoт нарoд) сo камeн и сo дрвo? Тoа e пoклoнeниeтo на идoлитe oд камeн и oд дрвo....

« »