логоFacebookTwitterYouTubeeMail


(1908 - 1943 - 2008)

 

 

Јордан Плевнеш

Париз - Велес, декември 2008

 

Прво и прво

Таа ти беше прва и последна љубов

И ако повлечеме една црна црта, во врска со годините

Од памтивек се вели

Првите сто години се најтешки

А ти живееше во неа и само за неа

Трисет и пет години

И кога тие денес ќе се извадат од сто,

резултатот е 65:0 за неа

Зошто никогаш не се дозна кој, како и зошто

Освен дека погубен беше ти

Официјалната верзија без истрага и без судење

Вели дека стрелаа во тебе од недослушување

Стој

Стој

Стој

Извикувал наводно, тој некој

Ти не застана, се брзаше

А брзаа и тие

Ти брзаше неа да ја има

А тие брзаа тогаш,

А брзаат и денес, неа да ја нема !

 

Во мигот кога во глувите планини

Тој куршум го разнесе твојот живот

Таа те прибра во своето срце

Ти беше нејзиниот нов Богомил

Што не само сто,

Туку илјада години ја чита за ништо

Нејзината Тајна Книга

Ти беше нејзиниот нов Гемиџија

Без Гемија

Ти, нејзиниот прв читател

на Леонардо Да Винчи и Хегел

Како Хомо Универсалис

Што веќе ги имаше напишано бесмртните стихови

И затоа слободен замина во смрт

„Ако куќа не направив

Со високи шимшир порти

Куќа цел свет братски ми е

Братски срце што отвора

Срце порта најширока

Срце куќа највисока“

Во таа „куќа цел свет“ ти си како дома

„Та не сме саде ние, та не сме саде тука“

Ти сега си живееш во таа,

Интернационална книжевна Република

Без билети, без пари и без документи

Влегуваш во Шпанија

Каде исто така го убија Федерико Гарсија Лорка

Па денеска го откопуваат

Иако е толку жив во шпанскиот јазик

Што пожив не може да биде

Минуваш покрај Каса Дел Кампо,

Каде убиен беше чевларот – надреалист,

исто така од Велес

Ганчо Хаџипанзов

Ја надлетуваш Франција каде исчезнаа Робер Деснос и Макс Жакоб,

Во Русија каде ги самоубија Есенин и Мајаковски

Во Бугарија каде го стрелаа Вапцаров

Да не зборувам за Германија

За Готфрид Бен и Ернст Толер

Да не зборувам за ѕидините на Дрезден каде

со Малина Поп-Иванова

Зборувавте за рушевините на светската историја

И македонскиот идеализам,

Да не зборувам за твоите пријатели во Хрватска

Каде беше објавена твојата и нашата

Света поетска книга Бели Мугри

И каде Златко Прица велеше

дека твојот лик го потсетува

На средновековните фрески

од македонските манастири

Зошто свет беше твојот збор

А што ќе беше почетокот без зборот

Што ќе бевме ние без твојот збор

 

Сега сме дојдени, пред оваа куќа

На татко ти Апостол и мајка ти Марија

Пред оваа весела куќа

како што ја нарекуваше мајка ти

Каде се пееше песната за Татунчо

и се играше Чупурлика

Пред оваа куќа што никогаш со свои очи

не го виде твојот гроб

Пренесуван од Лопушник преку Св. Пантелејмон

Или според ехото на песната

што во таа црква одекнува,

Како Миланска Скала на Балканот

Сеуште одекнува гласот на утробата

што те донесе на овој свет

Со славното скришно прозорче

од кое гледаше мајка ти Марија

Што го носи името на мајката Божја,

Кога ќе дојдат да те притворат,

да те расчеречат и да те распнат

Бидејќи секој е осуден некаде да биде роден

Како што вели Данте во Боженствената комедија

Сите тие не знаеја тогаш,

а не знаат ни денес

Само духот е на неприкосновениот врв на историјата

И никогаш неговата вредност

не паѓа од берзите на Вол Стрит

Зошто ти како син на Велес - Богот на бесмрноста

Остануваш

во Интернационалната книжевна Република

Македонскиот вечен младич кој вечно

пееше, пее и ќе пее

„Блазе речи на душата

Има зошто душа да е!“

 

(Овој текст беше читан пред куќата на Кочо Рацин за време наеднодневната церемонија „Филмски воз“ на18 декември, денот на стогодишнината од неговото раѓање)Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Мај 18, 2019

Доделени наградите „Златен був“ на 9. Филозофски филмски фестивал

Рускиот филм „Ноќен разговор со џелат“/ Night Talk With a Hangman и режисерот Јаков Сивченко се добитници на „Златен був“ за Најдобар краткометражен филм според жирито. Се работи за краткометражно филмско остварување инспирирано од новелата на швајцарскиот…
Април 08, 2019

Како може да им се помогне на оние кои размислуваат за самоубиство?

Според проценката на Светската Здравствена Организација во просек 1 милион луѓе умираат годишно како резултат на самоубиство. Во позадина на суицидалноста најчесто стои екстремна нелагодност, неиздржлива емоционална болка и неподносливо страдање на кое…

Светските научници и НАСА тврдат дека Македонија ја крие тајната за бесплатна енергија!

Мар 28, 2019 Друго од култура 487
Алшар е единственото наоѓалиште на талиум во светот. Tалиумот е цврст сив метал и е…

95 години од раѓањето на Вангел Наумовски – уметникот кој за Салвадор Дали беше „сликар од бајките“

Мар 24, 2019 Ликовна уметност 268
Со името на охридскиот сликар, кого Салвадор Дали воодушевено го нарече „сликар од…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Мар 07, 2019 Литература 250
Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот…

Беседи

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Но, слепиот човек прогледал дури во оној миг кога станал послушен на Божјата заповед и ја прифатил Божјата промисла за себе, која била поинаква за него, ако ја споредиме со...

Стефчо Беќарски:✥  ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

Стефчо Беќарски:✥ ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

 Духовното гледање претставува гледање на вистината. Вистината се состои во сфаќање на фактот дека сите ние сме грешни. Духовниот поглед се избиструва кога човекот ќе биде способен да ги открива...

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

Какo гoвoрeлe и какo гoвoрат свeтитe Бoжји луѓe и вeли: “Збoрувалe прoсвeтувани oд Свeтиoт Дух”. Значи, тиe нe гoвoрeлe спoрeд свoeтo умувањe, ниту спoрeд свoeтo памeтeњe,ниту спoрeд свoeтo учeњe, ниту...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

“Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да...

БEСEДА  за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

БEСEДА за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

Каква e таа прeљуба штo ја направил Израилoт и Јудeја (т.e. израилскиoт и јудeјскиoт нарoд) сo камeн и сo дрвo? Тoа e пoклoнeниeтo на идoлитe oд камeн и oд дрвo....

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

БEСEДА за Христoвoтo oсвeтлувањe

Христoс e пoтрeбeн и на пoчeтoкoт и на крајoт. Какo штo на дeтe кoe сe дави му e пoтрeбна рoдитeлската рака за да гo извади oд вoдата и пoтoа да гo...

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Милан Ѓорѓевиќ: Томина недела

Навистина, сомнежот е движечка сила на научната и истражувачката работа, но истиот тој сомнеж претставува голема пречка за црковниот живот, кој се темели врз верата, а не врз набљудувањето, експериментирањето...

« »