логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Dragan.Tanurovski10.jpgDragan.Tanurovski12.jpg

Во групата на бројните сниматели, фоторепортери и новинари кои го следеа настанот, во нејзиниот најпрв круг, го забележавме малиот фоторепортер кој посветено и динамично  го бележеше настанот. Глетка за паметење ... Не пречејќи на никого, тој успешно се пробиваше, очигледно,  барајќи ги надобрите агли за својот објектив. Се наметна впечатокот, дека ова мало  дете со професионален фотоапарат во рацете, ..


Избор на најдобри фотографии

I. Селекцијата на lpa:

 

1. http://preminportal.com.mk/images/mojavizura/aDodevski/ESEN-NA-ASVALTOT.jpg


2. http://preminportal.com.mk/images/mojavizura/mTreneski/kamen.agolen.jpg


3. http://preminportal.com.mk/images/mojavizura/sPetkovski/Prozorec.jpg


4. http://preminportal.com.mk/images/mojavizura/aCanevski/3.jpg


5. http://preminportal.com.mk/images/mojavizura/mNikolovski/FENERI_PESTANI.jpg

 

Забелешка-  

lpa, изборот на  најдобрите поединечни фотографии, ги оцени и за најуспешни автори:

1. Антонио Додевски

2. Марјан Тренески

3. Славчо Петковски

4. Александар Цаневски

5. Марјан Николовски


 Избор на најдобри фотографии

II. Селекција на : Nil

 

1. http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti08/Foto.konkurs6.jpg

2. http://preminportal.com.mk/images/mojavizura/aDodevski/ESEN-NA-ASVALTOT.jpg

 

3. http://preminportal.com.mk/images/mojavizura/jStojanovski/ulica.jpg

4. http://preminportal.com.mk/images/mojavizura/kMihajlova/Zavesa.jpg

 

5. http://preminportal.com.mk/images/mojavizura/mAta/sozercanie.jpg

 

Забелешка-  

Nil,  за најуспешна колекција, ги одбра следниве  автори :

1. Антонио Додевски

2. Кате Михајлова

3. Исон

4. Јане Стојановски

5. Марјан Николовски


I. Селекцијата на :

Елена

 

 Направив една сумарна скала од најдобрите за мене:

1. Антонио Додевски (убедливо најврв фотографии, според мене)
2. Марјан Николовски

Овие двајца стварно ми се видоа фантастични во целина. Од другиве ми се допаднаа фотка-две, па еве го списокот, пак по истиот редослед (од нај кон ОК):

3. Маран Ата
4. о. г.
5. Александар Цаневски
6. Ѓорѓи Дзамбазов
7. Марјан Тренески
8. Славцхо Петковски
9. Јован

 

 

 

 

 

 „Благослов“ -Бигорски манастир

 „Херувимски лет во Бигорскиот манастир“

 Солзите на Мајка Бозја Владимирести-Романија

 Рагањето на нашиот Спасител

„Ангел чувар“ -Јоаким Осоговски 

Автор: Душанка Бојаџиева 

“Снежна Идила„ – Велес (Гровот)

“Скриениот Манастир„ – “Рождество на Пресвета Богородица” с.Согле

“Стара Црква„ – Св. Илија во с.Бусулци

“Св. Јован облеан со првите утрински зраци„ – Охрид

“Убавицата„

 

Автор:Александар Цаневски

Повеќе артикли...


Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Октомври 08, 2019

„АВИЈАТИЧАРОТ“ ОД ЕВГЕНИЈ ВОДОЛАЗКИН добитник на наградата „BookStar 2019“

Гостувањето на моментално рускиот писател број 1 на сите светски листи – Евгениј Водолазкин, кому оваа година ќе му биде доделена наградата „BookStar“ за најчитана книга помеѓу две изданија на Фестивалот. Вечерва во киното „Фросина“ при МКЦ ќе биде промовиран…
Септември 24, 2019

Фестивал на европска литература ЕВРОПСКИ ПРИКАЗНИ

Препознатлив со внимателниот избор на наслови, врвниот превод, оригиналниот дизајн и реализација, со честите гостувања на автори, како и со сопствениот информативен блог-канал (prikazni.mk) – овој проект, со помош на програмата „Креaтивна Европа“ на…

Македонскиот победник на Прашкото квадренале „Оваа зграда зборува (на)вистина“

Сеп 24, 2019 Друго од култура 106
Во сосема неочекуван уметнички контекст и со видно заинтересирана белградска и новосадска…

Косаковски дојде на Македокс: „Не правете филмови ако можете да живеете без да правите филмови“

Авг 24, 2019 Филм, Театар 252
„Не правете филмови ако можете да живеете без да правите филмови“, вели првото од десетте…

Карактеристиките на вистински културен човек според Чехов

Авг 18, 2019 Литература 372
чехов
„Животот има свои услови. За еден човек да биде прифатен меѓу вистински образовани луѓе,…

Беседи

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

Гнeвeтe сe, браќа, на сeбe и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на свoитe грeвoви спoрeд мислитe и дeлата и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на сатаната, таткoтo на лагата и...

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

„Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи. Да имам пророчки дар и да ги...

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

Затoа, всушнoст, и Синoт сe oвoплoтил за сo Сeбe да им oбјави на луѓeтo и за Сeбe си, и за Oтeцoт и за Свeтиoт Дух, eднoсушнoтo Бoжeствo, трoичнo пo ипoстас....

БEСEДА  за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

БEСEДА за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

Јас сум вoскрeсeниeтo и живoтoт (Јн. 11:25). Oвиe свeти збoрoви ги изрeкoл Гoспoд Исус Христoс. Oн нe самo штo ги кажал, туку и сo дeлo ги дoкажал. Вoскрeснувајќи ја ќeрката...

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Голема е и длабока мистиката што овој четворокрак симбол ја содржи во себе; тој таинствено бил предобразуван низ целата епоха на Стариот Завет, како претсказание за Распетието на Синот Божји...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

 За едни, среќа е власта, за други-богатството, за трети-славата, јавното признание, за некого семејството, за некого работата.... Многу луѓе можат да кажат разни карактеристики за среќата. Но ниту една нема...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

Тoј пoчeтoк e вo Слoвoтo Бoжјo, вo Синoт Бoжји. Oн гo запoчнал и сoздавањeтo на свeтoт и спасeниeтo на свeтoт. Кoј и да сака да гoвoри билo за сoздавањeтo на...

« »