логоFacebookTwitterYouTubeeMailПрашање од Анонимен :

Христос посреде нас!
Сакам да ве поздравам и да ве поддржам во вашите духовни напори, зашто знам дека Православието е единствениот исправен пат до Бога и со Бога, и зашто гледам дека воопшто не е лесно да излеземе од тињата на злото - особено во овој 21 век, кој ми изгледа апокалиптичен (сепак на многумина пред мене им изгледало дека е блиску Второто Христово доаѓање),... Сакам да ве прашам нешто околу Типикот, дали ние мирјаните треба да имаме некое молитвено правило?

vozdvizenie.jpg

Одговор:

Молитвата е нешто за кое многумина зборуваме и кажуваме како и што треба да се прави, но ретко кој тоа од нас го прави. Но, како и да е, молитвата претставува средба на душата со Бога, или подобро кажано излегувањје на душата на човекот пред лицето на Бога... Црквата предвидела  заеднички Богослужби кои ќе ја укрепуваат душата на христијанинот и кои ќе не потпомагаат во борбата, меѓутоа борбата сепак е личносна, затоа што ние како личности треба да се појавиме и да стоиме пред Бога, мора да постои личната молитва, личното молитвено правило. Бог да ни помага во подвигот на чистењето на срцето, а соодветно со тоа ќе си дојде дарот на чистата молитва, ако сака Бог, во Негова слава. По молитвите на Пресвета Богородица.

П.П./З Д. Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Ноември 24, 2019
7.Vselenski.sobor

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните култури. Динамиката на културните размени меѓу Скопје и Истанбул со овој проект се обележува низ значајните пунктови на тие релации (јазик – литература и историја – култура) со…
Ноември 07, 2019
7.Vselenski.sobor

СИТЕ ТИЕ МУСТАЌЛИИ (од колекцијата на Националната Галерија на Р. С. Македонија)

Портретната уметност од минатите епохи изобилува со слики и скулптури на луѓе со мустаќи кои оставиле траен печат врз културните истории на многу народи:мустаќите се неодминлив ликовен елемент во визуелните претставувања на египетските владетели (како што е…

Двеста години од раѓањето на Дичо,зографот кој почна нов правец во црковната уметност

Окт 19, 2019 Наука и Религија 290
Има една интересна случка поврзана со Дичо Зографот што ја раскажуваат неговите потомци.…

„АВИЈАТИЧАРОТ“ ОД ЕВГЕНИЈ ВОДОЛАЗКИН добитник на наградата „BookStar 2019“

Окт 08, 2019 Литература 282
Гостувањето на моментално рускиот писател број 1 на сите светски листи – Евгениј…

Фестивал на европска литература ЕВРОПСКИ ПРИКАЗНИ

Сеп 24, 2019 Литература 309
Препознатлив со внимателниот избор на наслови, врвниот превод, оригиналниот дизајн и…