логоFacebookTwitterYouTubeeMailПрашање од Анонимен :

Христос посреде нас!
Сакам да ве поздравам и да ве поддржам во вашите духовни напори, зашто знам дека Православието е единствениот исправен пат до Бога и со Бога, и зашто гледам дека воопшто не е лесно да излеземе од тињата на злото - особено во овој 21 век, кој ми изгледа апокалиптичен (сепак на многумина пред мене им изгледало дека е блиску Второто Христово доаѓање),... Сакам да ве прашам нешто околу Типикот, дали ние мирјаните треба да имаме некое молитвено правило?

vozdvizenie.jpg

Одговор:

Молитвата е нешто за кое многумина зборуваме и кажуваме како и што треба да се прави, но ретко кој тоа од нас го прави. Но, како и да е, молитвата претставува средба на душата со Бога, или подобро кажано излегувањје на душата на човекот пред лицето на Бога... Црквата предвидела  заеднички Богослужби кои ќе ја укрепуваат душата на христијанинот и кои ќе не потпомагаат во борбата, меѓутоа борбата сепак е личносна, затоа што ние како личности треба да се појавиме и да стоиме пред Бога, мора да постои личната молитва, личното молитвено правило. Бог да ни помага во подвигот на чистењето на срцето, а соодветно со тоа ќе си дојде дарот на чистата молитва, ако сака Бог, во Негова слава. По молитвите на Пресвета Богородица.

П.П./З Д. Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Јануари 12, 2020
Mudreci.pustina1

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше убеиен од Ирод.Наскоро Елисавета премина, а Св Јован остана сам во Пустината каде што Бог и Ангелите се грижеа негоСв Јован целиот свој живот ќе го наговестува народот за…
Ноември 24, 2019
7.Vselenski.sobor

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните култури. Динамиката на културните размени меѓу Скопје и Истанбул со овој проект се обележува низ значајните пунктови на тие релации (јазик – литература и историја – култура) со…

СИТЕ ТИЕ МУСТАЌЛИИ (од колекцијата на Националната Галерија на Р. С. Македонија)

Ное 07, 2019 Друго од култура 659
7.Vselenski.sobor
Портретната уметност од минатите епохи изобилува со слики и скулптури на луѓе со мустаќи…

Двеста години од раѓањето на Дичо,зографот кој почна нов правец во црковната уметност

Окт 19, 2019 Наука и Религија 712
Има една интересна случка поврзана со Дичо Зографот што ја раскажуваат неговите потомци.…

„АВИЈАТИЧАРОТ“ ОД ЕВГЕНИЈ ВОДОЛАЗКИН добитник на наградата „BookStar 2019“

Окт 08, 2019 Литература 699
Гостувањето на моментално рускиот писател број 1 на сите светски листи – Евгениј…