логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Прашање од Димитар:

Ве молам ако е возможно  посочите библиографија за историјата на Охридската архиепископија. да миИсто така ме интересира симболиката на жезалот на македонскиот архиепископ како и на останатите православни патријарси и архиепископи.
Благодарам

 

Одговор:

Би ви ги препорачале Историјата како Иконостас од о. Стефан Санџакоски, Охридската архиепископија од основањето до забраната на нејзината дејност - 1767 год од др. Јован Белчовски и 1100 години од хиротонизирањето на свети Климент во епископ и доаѓањето на свети Наум во Охрид кој претставува зборник на трудови во издание на Дебарско - Кичевската епархија и Брегалничката епархија.
Жезалот има уште старозаветно потекло, од Првосвештеничкиот жезал и ја претставува власта која му е дадена на свештеникот, то ест, пастирот на народот кој треба да го пасе стадото свое, и да ги покорува непријателите негови под жезалот на правдата...

 

  Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Ноември 07, 2019
7.Vselenski.sobor

СИТЕ ТИЕ МУСТАЌЛИИ (од колекцијата на Националната Галерија на Р. С. Македонија)

Портретната уметност од минатите епохи изобилува со слики и скулптури на луѓе со мустаќи кои оставиле траен печат врз културните истории на многу народи:мустаќите се неодминлив ликовен елемент во визуелните претставувања на египетските владетели (како што е…
Октомври 19, 2019

Двеста години од раѓањето на Дичо,зографот кој почна нов правец во црковната уметност

Има една интересна случка поврзана со Дичо Зографот што ја раскажуваат неговите потомци. Еден ден, кога тајфата (во која Дичо бил уште чирак) одела наваму-натаму по работа, била пресретната од група арамии. И, додека арамиите им се заканувале на останатите од…

„АВИЈАТИЧАРОТ“ ОД ЕВГЕНИЈ ВОДОЛАЗКИН добитник на наградата „BookStar 2019“

Окт 08, 2019 Литература 222
Гостувањето на моментално рускиот писател број 1 на сите светски листи – Евгениј…

Фестивал на европска литература ЕВРОПСКИ ПРИКАЗНИ

Сеп 24, 2019 Литература 246
Препознатлив со внимателниот избор на наслови, врвниот превод, оригиналниот дизајн и…

Македонскиот победник на Прашкото квадренале „Оваа зграда зборува (на)вистина“

Сеп 24, 2019 Друго од култура 228
Во сосема неочекуван уметнички контекст и со видно заинтересирана белградска и новосадска…