логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Прашање од Димитар:

Ве молам ако е возможно  посочите библиографија за историјата на Охридската архиепископија. да миИсто така ме интересира симболиката на жезалот на македонскиот архиепископ како и на останатите православни патријарси и архиепископи.
Благодарам

 

Одговор:

Би ви ги препорачале Историјата како Иконостас од о. Стефан Санџакоски, Охридската архиепископија од основањето до забраната на нејзината дејност - 1767 год од др. Јован Белчовски и 1100 години од хиротонизирањето на свети Климент во епископ и доаѓањето на свети Наум во Охрид кој претставува зборник на трудови во издание на Дебарско - Кичевската епархија и Брегалничката епархија.
Жезалот има уште старозаветно потекло, од Првосвештеничкиот жезал и ја претставува власта која му е дадена на свештеникот, то ест, пастирот на народот кој треба да го пасе стадото свое, и да ги покорува непријателите негови под жезалот на правдата...

 

  Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Јануари 12, 2020
Mudreci.pustina1

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше убеиен од Ирод.Наскоро Елисавета премина, а Св Јован остана сам во Пустината каде што Бог и Ангелите се грижеа негоСв Јован целиот свој живот ќе го наговестува народот за…
Ноември 24, 2019
7.Vselenski.sobor

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните култури. Динамиката на културните размени меѓу Скопје и Истанбул со овој проект се обележува низ значајните пунктови на тие релации (јазик – литература и историја – култура) со…

СИТЕ ТИЕ МУСТАЌЛИИ (од колекцијата на Националната Галерија на Р. С. Македонија)

Ное 07, 2019 Друго од култура 655
7.Vselenski.sobor
Портретната уметност од минатите епохи изобилува со слики и скулптури на луѓе со мустаќи…

Двеста години од раѓањето на Дичо,зографот кој почна нов правец во црковната уметност

Окт 19, 2019 Наука и Религија 706
Има една интересна случка поврзана со Дичо Зографот што ја раскажуваат неговите потомци.…

„АВИЈАТИЧАРОТ“ ОД ЕВГЕНИЈ ВОДОЛАЗКИН добитник на наградата „BookStar 2019“

Окт 08, 2019 Литература 695
Гостувањето на моментално рускиот писател број 1 на сите светски листи – Евгениј…