логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.trubaВо светот во кој живееме заборавивме да помислиме на било кој друг, освен на себе. Нашата генерација заборави да се грижи за другите, опседнати сме со самите себе, до таа мера што не ни е грижа за она низ коешто поминуваат другите.

Ова е вистината со која секојдневно живееме. Заборавивме и како, воопшто, да не знаeме како живеат останатите луѓе, како преживуваат во овие тешки времиња.

Сметам дека денес не е потребно да се бараат само сиромаси за да им се помогне. Познато е дека и богатите плачат, па затоа, сосема е непотребно специјално да се бара сиромав, бездомник или ограбен човек. На човекот му е потребна секаква помош и утеха, едноставно, да поразговара, да се отвори некому.

Но, повеќето од луѓето се гледаат само самите себеси и се себични.

Иако сум сеуште мал и немам можности да ги помагам луѓето материјално, одлучив да им правам добри дела на сите и секаде, толку колку што можам. Сакам луѓето да ме помнат по добри дела.

Како  млад  почнав  да правам добри дела. Да отстапам место во автобусот, да помогнам на слепа жена да ја премине улицата, да ја понесам тешката ташна на  изнемоштена старица, да отстапам место во редот за чекање, да дадам корка леб на гладниот. Сакам да видам како со помагањето на другите можам да си помогнам на самиот себеси. Така ми се менува животот кога им помагам на другите луѓе. Станувам многу поблагодарен за она што го имам.

Бојан Фипоски VIг

Ученик во ОУ „Koчо Рацин“ – Прилеп

Извор: https://bigorski.org.mk/detsko-katche/s-za-moe-dobro-delo/Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1107
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1045
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…