логоFacebookTwitterYouTubeeMail

IMG_2941


Преподобниот отец еромонахот Кирил Пејчиновиќ
Март 14, 2015

Преподобниот отец еромонахот Кирил Пејчиновиќ, е роден во прекрасното село во подножјето на Шар Планина Теарце, во 1771-та година од Овоплотувањето Христово. Уште од својата младост, со оглед дека Лешочкиот манастир е сосема блиску до неговото родното село, го посетувал манастирот, и таму го здобил првичното духовно образование. Подоцна заминал во манастирот „свети Јован Бигорски„ кај Дебар, каде што се усовршувал во верата и духовноста.

Наскоро после тоа, неговиот татко и неговиот чичко го продале сиот имот во родното Теарце, и заедно со младиот Кирил, заминале на Света Гора Атаноска во светата обител наречена Хиландар. Таму Кирил го примил монашкиот потстриг. После извесен период поминат во Света Гора, се вратил во Македонија, и престојувал во манастирот „Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста)„ во близина на Кичево, каде што го примил ракополагањето во свештенички чин.

Во 1801-та година дошол во манастирот „св.вмч. Димитриј„ кај Маркова Сушица, во близина на Скопје, денес познат како Марков манастир. Таму го обновил духовниот живот, конаците и библиотеката на манастирот и постанал негов игумен. Во периодот додека престојувал во манастирот ја напишал книгата „Огледало„ која во првиот дел ги содржи светите тајни, молитвословијата и требите кој ги извршуваат свештениците, а во вториот дел содржи поучни текстови и беседи на различни теми, од духовниот живот, и од животот на Црквата. Книгата е издадена во градот Будим во 1816 година.

Во 1818 година, притиснат од грчкиот епископ во Скопје, кој веројатно припаѓал на Фанариотите, и тоа што Кирил Пејчиновиќ пишувал на народен и говорен јазик, му засметало, го напуштил Марковиот манастир и дошол во своето родно село, а набрзо после тоа се населил во Лешочкиот манастир кој го обновил, го обновил и духовниот и монашкиот живот во него. Продолжил да пишува текстови и беседи, неуморно да го поучува народот, напишал уште една книга „Утешение грешним„ објавена 1840 година во Солун, потоа Житие на кнез Лазар, и многу празнични беседи. Откако поживеал Богоугодно, го завршил својот земен живот, и својата душа ја предал на Господа на 12 март, 1845 година, неговот гроб и денес се наоѓа во дворот на Лешочкиот манастир.

Преподобниот еромонах Кирил Пејчиновиќ, е особено значаен за духовниот живот, на овие простори, бидејќи пишувал за духовни и етички проблеми на македонски јазик, и тоа на тетовскиот говорен дијалект. Значен е за духовноста, но исто така значаен е и за македонската книжевност. Бидејќи да се пишува на македонски говорен јазик, во време кога грчката пропаганда била силна, и кога поголемиот број од епархиите во Македонија, биле под јурисдикција на Цариградската патријаршија, и во време на Турското ропство, е навистина преголем успех. Затоа на неговата преродбеничка активност треба да сме благодарни.

Извор: Тетовско- гостиварска епархијаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 496
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Методиј - МЕЃУ ПОКАЈАНИЕТО И ПРАВДАЊЕТО

Митрополит Методиј - МЕЃУ ПОКАЈАНИЕТО И ПРАВДАЊЕТО

Духовниот живот не се состои од некакво израмнување на нашите сметки со Бога. Зашто, она што е содржина на нашата побожност, не треба да го извршуваме затоа што тоа така...

Митрополит Струмички Наум:  На Крстот Твој се поклонуваме, Христе (21.03.2020)

Митрополит Струмички Наум: На Крстот Твој се поклонуваме, Христе (21.03.2020)

Деца, разните страдања, при градењето на личносниот однос со Бог, нема да нѐ одминат; ако не поради недоволниот подвиг, тогаш секако поради нашата грешност и суета. Бог најубаво, наместо нас,...

 о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

За мене е подобра видливата убавина, отколку убавината изразена во зборови, претпочитам богатство, што е во рацете, отколку богатство вообразено на сон; сакам мудрост, која не сјае на зборови, а...

БEСEДА  за Oтeцoт и Синoт

БEСEДА за Oтeцoт и Синoт

 Физичкиoт свeт би бил сиoт вo тeмнина да нe e свeтлината oд Сoнцeтo. А духoвниoт и мoралниoт свeт, и сиoт чoвeчки живoт, би бил тeмнина, акo нe e свeтлината штo...

Фејсбук православие (07.03.2020)

Фејсбук православие (07.03.2020)

На пример, оној кој нема барем просветлување на умот не може јавно да се занимава со световни теми, а никако, пак, со сложени теолошки теми. Световни теми се: политика, туѓи...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (7)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (7)

 Христос рекол: “Кога ќе пријде Синот Човечки во славата своја и сите свети ангели со него, тогаш ќе седне на престолот на славата Своја, и ќе се соберат пред Него...

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

Така им рeкoл Сeзнајниoт Гoспoд на Eврeитe: “Виe судитe пo тeлo”, бидeјќи тиe фатилe вo прeљуба eдна жeна и сакалe да ја камeнуваат заради тeлeсниoт грeв. Нo Гoспoд ја сoглeдал...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

За големото мнозинство на верни луѓе Великиот Пост - тоа, пред се, е кратката молитва, позната под името молитва на Ефрем Сирин, еден од источните христијански учители од ИВ век...

« »