логоFacebookTwitterYouTubeeMail


   sv.matronamoskovska1.jpg..... Матронушка често ја закачкале децата, дури и ја малтретирале. Девојчето го удирале со коприви, знаејки дека не може да види кој ја повредил. Ќе ја бутнеле во јама и со радозналост ќе набљудувале како ќе излезе оттаму и ќе си дојде до дома. Затоа таа рано престанала да си игра со децата и скоро секогаш седела дома.

Со седум – осум години, кај Матронушка се открил дарот на прозорливоста и дарот на исцеление на болните.

Домот на Никонови се наоѓал недалеку од црквата Успение на Мајката Божја. Храмот бил убав, единствен во седум – осум околни села. Родителите на Матрона се одликувале со длабока побожност и сакале заедно да одат на богослужбите. Матронушка буквално пораснала во храмот, одејќи на богослужбите во почетокот со мајка и, а потоа и сама, користејќи ја за тоа секоја можност. Не знаејќи каде и е ќерќичката, мајка и обично ќе ја најдела во црква. Тука таа го имала своето вообичаено место – од лево, зад влезната врата на западниот зид, каде неподвижно стоела цело време додека траела службата. Таа добро ги знаела црковните песни и често ја следела певницата. Очигледно, Матрона уште во детството го стекнала дарот на непрестаната молитва.

Кога мајка и, жалејќи ја, и зборувала на Матронушка: "Дете мое несреќно!" – таа се чудела:"Зар е несреќна? Твои несреќници се Вања и Миша". Таа сватила дека Бог и дал каде – каде повеќе одколку на другите.

Со дарот на духовно расудување, прозорливост, чудотворство, исцеление, Матрона беше надарена од Бога уште од најраните денови. Блиските забележале дека и се видливи не само човечките гревови, престапи, туку и помислите. Таа го чувствувала приближувањето на опасноста, ја предвидувала опасноста , предвидувала непогоди и несреќи во државата. По нејзините молитви луѓето добивале исцеление од болестите и утеха во невољите. Кај неа почнале да доаѓаат  посетители од околината како и од далеку. Кон куќичката на Никонови нагрнувале луѓе, се влечеле коњски запреги и таљиги (селска кола) со болните. Доведувале неподвижни болни кои девојченцето ги подигало на нозе. Сакајќи да и се заблагодарат на Матрона, тие на нејзините родители им оставале намирници и подароци. Така девојчето, наместо да стане товар за семејството, станала нивен главен хранител.

Родителите на Матрона сакаа заедно да одат во храмот. Еден празник, мајката на Матрона се спремила и го повикала својот маж. Но тој одбил и не отишол. Останал дома, читал молитви, пеел, а Матрона исто така останала дома. Мајка и пак, наоѓајки се во храмот, целото време мислела на својот маж:"Гледај ти, тој да не дојде". И цело време била вознемирена. Литургијата завршила. Наталија дошла дома, а Матрона и рекла:"Ти мамо, не беше во храмот ". "Како не бев? Јас тукушто дојдов и еве се раскомотувам!" А девојчето забележува: "Гледаш татко ми беше во храмот, а ти не беше таму". Со духовното гледање таа видела дека мајка и се наоѓа во храмот само телесно.

Еднаш Матрона и рекла на мајка и: "Мамо спремај се, јас наскоро ќе правам свадба". Мајка и тоа го раскажала на свештеникот, а тој дошол и го причестил девојчето (тој секогаш, по нејзина желба ја причестувал дома). И одеднаш, по неколку дена доаѓаат многу возила кон домот на Никонови, доаѓаат луѓе со своите невољи и жалости, доведуваат болни и за многу нешта ја запрашуваат Матронушка. Таа над нив читаше молитви и многумина исцелила. Мајка и ја прашала: " Матронушка, што се случува?" А таа одговорила: "Веќе ти кажав дека ќе имам свадба".

 Ксенија Ивановна Сафирова, роднина на блажената Матрона, раскажувала како еднаш Матрона и рекла на мајка и: " Јас сега си одам, а утре ќе има пожар, но ти нема да изгориш." И навистина, утрото избил пожар, скоро целото село изгорело, а потоа ветрот го свртел огнот на другата страна, и куќата на мајка и останала недопрена.....

sv.matronamoskovska5.jpg

(Продолжува)

Подготви:С.С. 

БЛАЖЕНАТА СТАРИЦА МАТРОНА (Iдел)

Посети: {moshits}Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1220
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1767
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1179
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

Беседи

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

 За едни, среќа е власта, за други-богатството, за трети-славата, јавното признание, за некого семејството, за некого работата.... Многу луѓе можат да кажат разни карактеристики за среќата. Но ниту една нема...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

Тoј пoчeтoк e вo Слoвoтo Бoжјo, вo Синoт Бoжји. Oн гo запoчнал и сoздавањeтo на свeтoт и спасeниeтo на свeтoт. Кoј и да сака да гoвoри билo за сoздавањeтo на...

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Свети Јован Крстител, кој од Господа бил предназначен да биде посредник помеѓу времето на Законот и времето на Благодатта, Го видел Спасителот Христос уште додека се наоѓал во утробата на...

Мирополит Струмички Наум - СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ

Мирополит Струмички Наум - СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ

Во денешното евангелско четиво (Марко 6, 14–29) ни се открива кои се главните човекови страсти и какви се нивните основни меѓусебни влијанија во нас самите. Страста е болна – до...

Постои ли вистински авторитет за младите?

Постои ли вистински авторитет за младите?

Мислам дека кризата на авторитетот, мили мои, денес е најголемиот проблем во нашево совремие. Погледнете што се случува насекаде околу нас. Сите авторитети се разрушени, сè е така нихилистички релативизирано....

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Најголемото богатство

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Најголемото богатство

Како може животот покрај Христос за некој да биде извор на страдање и извор на тага? Како може на монахот животот во манастирот да му биде извор на страдање, извор...

БEСEДА за Христoвиoт карактeр какo штo гo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за Христoвиoт карактeр какo штo гo прoрeкoл Исаија

Кoј имал пoгoлeми права oд Гoспoда, Синoт Бoжји, да вика на зeмјата, вo Свoeтo лoзјe, на бeззакoницитe? Кoј имал пoгoлeми права да ги наврeдува грeшницитe кoи Гo наврeдуваа Бoга и...

Пoкај сe прeд смртта да ја затвoри вратата на твoјoт живoт и да нe ја oтвoри вратата на Судoт

Пoкај сe прeд смртта да ја затвoри вратата на твoјoт живoт и да нe ја oтвoри вратата на Судoт

“Прeд да дувнe вeтрoт на смртта, и прeд да сe пoјават на мoeтo тeлo бoлeсти, вeсници на смртта, пoмилуј мe”. “Прeд да зајдe вeличeствeнoтo сoнцe на висoчината за мeнe, пoмилуј...

« »