логоFacebookTwitterYouTubeeMailВо Руската Црква изјавија дека не соработуваат со организацијата „Заштитници на православните христијани, посветени на светиот кнез Димитриј Донски“, што е руското име за витезите на Ерусалимскиот храм, познати како темплари. „Таква организација не доби одобрение од страна на црковното раководство, ниту соработува со Руската Православна Црква“, изјави претседателот на Одделот за односи меѓу Црквата и општеството протоереј Всеволод Чаплин. Тој изјави дека основателите не се обратиле со предлог за соработка ниту на Рускиот патријарх, ниту на Одделот со кој раководи протоереј Чаплин, којшто се занимава со вакви иницијативи.

Темпларската организација е основана на 19 декември 2009 година во хотелот „Даниловски“ во Москва, што беше повод за мислења дека постои соработка со Црквата. Уште повеќе пак и тоа дека на официјалната страница на организацијата е напишано дека „Заштитниците на православните христијани“ работат под раководство на Руската Православна Црква, ѝ служат, ги штитат нејзините интереси, како и на православието, низ светот – во тоа бил „коренот и смислата на постоењето“ на новата организација. Руската Православна Црква ги негираше овие информации како такви што не се соодветни на вистината.

Протоереј Всеволод Чаплин изјави дека „особено многу прашања“ предизвикува облекувањето со витешки облеки на учесниците за време на основачкото собрание на организацијата. „Откако се запозна со случајот, Неговата Светост Рускиот Патријарх Кирил изјави дека соработката со ваквата организација ја смета за несоодветна“. Свештеноначалството на Руската Црква не го благословува создавањето на „православни витешки редови“ или други структури од овој род. „Црквата не го одобрува учеството на православни мирјани, а уште повеќе на свештенослужители во вакви организации“. „За ова јасно се зборува во Основите на социјалната концепција на Руската Православна Црква“, изјави протоереј Всеволод Чаплин.

 

Двери БГ: Напомнуваме дека темпларите имаат и бугарски клон, кој ја користи истата рекламна стратегија на „заштитници на православието“. За жал, Бугарската Црква не се изјасни како Московската Патријаршија по овој случај, давајќи повод на овој начин за соблазни меѓу христијаните во Бугарија.

 

Извор: Дверибг.нет

Преземено од :МПЦ

 


 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 831
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Европски Пимен: "Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта.“, Плаошник (09.08.2020)

Митрополит Европски Пимен: "Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта.“, Плаошник (09.08.2020)

Ако го избереме животот треба да се трудиме да бидеме семилостиви кон сите и кон сé. Семилостиви како оној кој го носел тоа име, како светиот Пантелејмон. Човекот кој ги...

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Тоа, секако, зависи и од односот на луѓето кон Него: прво, Неговите ученици се во однос на послушание кон Него – тие се отворени кон Него и подготвени да прифатат...

БEСEДА  за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Чoвeкoт на oвoј свeт e вo вoјна. Бoрбата e нeпрeстајна, а нeпријатeлитe сe мнoгубрoјни. Пoмeѓу најoпаснитe нeпријатeли спаѓаат лажнитe учитeли. Самo акo чoвeчкиoт ум e впeрeн вo Бoга, чoвeкoт ќe...

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

« »