логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Беседа на новоизбраниот Патријарх Кирил после неговиот избор на Помесниот Собор на Руската Православна Црква (28.01.2009)


Ваши Високопреосвештенства и Преосвештенства, Ваши Високопреподобија, Преподобија, почитувани отци, браќа и сестри!

 

Со смирение и сосема свесен за одговорноста, го прифаќам изборот Божји, со кој ми е доверено патријаршиското служенње. Тоа е големо. Тоа е одговорно. Но, во центарот на служењето е Крстот Господов, Крст од такви размери што тоа може да го познае и да го почувствува само оној кој го носи.

 

Си спомнувам за зборовите на Патријархот Алексиј, кој не еднаш има зборувано за тешкиот крст на патријаршиското служење.

 

Овој крст го носат Поглаварите на Црквата, иако тоа ги надминува силите на еден човек. Тие го носат затоа што заедно со нив ги носат архипастири, пастири, народот Божји. Тие го носат крстот затоа што самата Црква го носи заедно со Патријархот. И како што се споделува носењето на крстот, како што се споделува одговорноста, така се споделува и славата. И кога се кажуваат добри зборови за Поглаварот на Црквата, тие се однесуваат и на народот Божји, духовниците, архиереите – сите оние што заедно со Поглаварот го носат тешкиот крст и големата одговорност пред Бог и пред историјата.

 

Примајќи го од вас објавувањето на волјата Божја, барам прошка заради моите слабости, ве молам да ми помагате со вашите совети, ве молам да бидете со мене во патријаршиското служење. Но, пред сè, ги просам вашите молитви – молитвите со какви, знам, дека се молеле луѓето што учествуваа во донесувањето на одлуката на нашиот Помесен Собор, и мноу други, молитвите што се вознесувани од срца што веруваат и љубат.

 

Господ нека ја благослови нашта Црква, народот наш, земјите во кои служи нашата Руска Православна Црква, и сите кои со своите молитви и напори придонесоа да дојде до ова. И повторно, уште еднаш, ве молам да ме спомнувате во вашите свети молитви.

 

Извор: Патриархиа.ру

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 746
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Нема таков голем грев пред Бог каков што е духовниот геноцид што се врши над нашата света Црква. Да имаш власт да сврзуваш и да разврзуваш и на небото и...

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

« »