логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 
 Светецот ги победи и Сталин и Пушкин

Александар Невски (1221-1263), кнез од 13 век, прогласен е за симбол на Русија

 

МОСКВА - Светецот Александар Невски (1221-1263), кнез од 13 век, прогласен е за симбол на Русија и руската нација во неделата доцна вечерта по повеќемесечното маратонско гласање на милиони граѓани од најголемата словенска земја. Цели три месеци граѓаните гласаа преку Интернет или СМС-пораки. Оние што се сеќаваат на средношколската историја, знаат дека Александар Невски во 13 век ги победи Швеѓаните кои, инспирирани од пораката на папата, тргнаа да го освојат Нижњи Новгород. Токму тој покажа голема мудрост и дипломатичност кога успеа да се договори со Хорда, па ја спаси ослабената Русија од уништување. По смртта, Александар Невски беше прогласен за светец. Нему му се припишува реченицата: „Господ не е во силата, туку во вистината“. Тој за време на војната со Монголите и со Татарите побара помош од Ватикан, но не сакаше да го прифати условот на папата за покатоличување. Тој со гордост му напиша на римскиот папа: „Ние го знаеме вистинското учење на црквата и не сакаме да го прифатиме вашето“.

Александар Невски е канонизиран во 1547 година, а оној преубав храм што се наоѓа во Санкт Петербург е изграден во негова чест. Покрај тоа, царицата Екатерина Прва во негова чест почна да дели ордени, кои беа едни од најголемите во Руската Империја. Интересно е и тоа што во третиот круг гласање за Александар Невски зборуваше и митрополитот Кирил (Бундарјев), кој сега е главен кандидат да го заземе испразнетото место на рускиот патријарх.

За Александар Невски гласаа 524.000 граѓани. На второ место на ранг-листата е реформаторот и претседател на владата на Царска Русија во првите години од 20 век, Пјотар Столипин, кој е запаметен по тоа што предлагаше реформи на село. За него гласаа само илјада луѓе помалку отколку за Невски. На трето место е советскиот диктатор Јосиф Сталин со 519.000 гласа, а дури на четвртото е писателот Александар Пушкин со 516.000 гласа.

Во финалното натпреварување влегоа и писателот Фјодор Достоевски, потоа царот Петар Први, водачот на рускиот и советски пролетеријат Владимир Ленин, војсководецот Александар Суворов, научникот Дмитриј Менделеев, царицата Екатерина Втора, како и царевите Иван Грозни и Александар Втори.

Проектот почна во мај годинава. Прво беа избрани 500 историски личности, од стари руски кнезови до покојниот претседател Борис Елцин. По смртта на Александар Солженицин, и неговото име се најде на списокот на великани. Интересно е тоа што во еден момент по бројот на гласови на врвот беше и познатиот актер на театарот на „Тагањка“ и воедно легендарен протестен поет на советската епоха, Владимир Висоцки.

Сосема е јасно тоа што на врвот од ранг-листата се наоѓаат луѓе кои се бореа за јакнење на руската држава, кога се знае дека Русите се чувствуваат како голем народ и слабоста на својата држава во времето на Борис Елцин ја доживуваа како понижување и трагедија. Во тој контекст мора да се гледа и големиот број гласови што ги доби Сталин и нешто помалку Ленин. Мал е бројот на оние кои ја оправдуваат Сталиновата тиранија и терор. Но, голем е бројот на оние во Русија, и тоа не се само постарите генерации, кои во Сталин гледаат пред се' човек кој победи во војната против фашизмот и создаде моќна земја без оглед на огромните човечки жртви.

 

 Утрински весник
Бранко Влаховиќ

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 404
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

Така им рeкoл Сeзнајниoт Гoспoд на Eврeитe: “Виe судитe пo тeлo”, бидeјќи тиe фатилe вo прeљуба eдна жeна и сакалe да ја камeнуваат заради тeлeсниoт грeв. Нo Гoспoд ја сoглeдал...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

За големото мнозинство на верни луѓе Великиот Пост - тоа, пред се, е кратката молитва, позната под името молитва на Ефрем Сирин, еден од источните христијански учители од ИВ век...

Месопусна недела: Страшниот суд

Месопусна недела: Страшниот суд

Христијанската љубов е „возможна невозможност“ да се види Христос во секој човек, кој и да е, човекот што Бог, по Својата вечна и тајна промисла, решил да го воведе во...

 о. Горан Стојчевски:  МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

о. Горан Стојчевски: МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

Во Светото Евангелие, како и на фреските и иконите што ги доловуваат сите искупителни и спасителни моменти од сведоштвото на Богочовекот, преку кои човекот и светот се спасени, наидуваме и...

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Кога го слушаме Евангелието за блудниот син најголем проблем е што го поврзуваме со други луѓе а не со самите нас.Така секогаш се сеќаваме на некој мал човек што прокоцкал...

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Но да си споменеме и дека има браќа (како братот од денешната парабола) кои ќе стојат на вратата и ќе роптаат кон таткото зошто нè примил и кои ќе се...

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Да дојдеш на себеси е да видиш дека без Бог си гол и бос, и дека без Бог си никој и ништо, и дека без Бог си ветер и магла,...

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

 Бог и Отец на секого од нас подеднакво, без збор и без услов, ни ја дава полнотата на Својата благодат. Од нас самите, од нашата слободна волја зависи како ќе...

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

« »