логоFacebookTwitterYouTubeeMail  
09.12.2008 10:43
Рускиот патријарх Алексеј Втори почина во петокот наутро
 

Рускиот патријарх Алексеј Втори, кој почина во петокот наутро на 80 годишна возраст, погребан е денеска во Богојавленската црква во Москва. Во храмот „Христос Спасителот“ над 80.000 луѓе од изутрина се простија од патријархот.

Во тој храм се наоѓаат моштите на патријархот Сергеј и на Свети Алексеј, московскиот митрополит, чие име патријархот го презеде на замонашувањето и кого го сметаше за свој духовен покровител.

Во присуство на претставници од целиот христијански свет опелото го служеше вселенскиот патријарх Вартоломеј Први, заедно со околу 200 архиереи.

На привремениот поглавар на Руската православна црква, митрополитот Кирил, му се слоши за време на погребната церемонија, по што бил изнесен надвор. По кратката пауза, тој се вратил и ја продолжил службата.

На погребот присуствуваа и претседателот на Русија Димитриј Медведев, премиерот Владимир Путин, претседателите на Белорусија, Молдавија, Ерменија, Србија.

Од патријархот се простија членовите на руската влада, како и други политички и јавни личности. По опелото, по традиција, околу храмот помина литијата, по што ковчегот со телото беше однесен во Богојавленската црква.

Самиот чин на погребот беше од затворен карактер на кој присуствуваа само архиереите на Руската православна црква. Присуството на претставници на власта, јавни и политички личности не беше предвидено.

Руските државни телевизии директно ги пренесуваа случувањата од храмот Христос спасителот, а со указ на претседателот Медведев денес не се емитува забавна програма.

Во Амбасадата на Руската Федерација во Скопје денеска е отворена книга на жалост поради упокојувањето на поглаварот на Руската православна црква, патријархот Алексeј II.

Книгата на жалоста во Руската амбасада ќе биде отворена од 9:00 дo 13:00 часот и од 15:00 до 17:00 часот.

На погребот Македонската Православна Црква испрати своја делегација, предводена од митрополитот преспанско - пелагониски Петар и кичевско-дебарскиот епископ Тимотеј.


 Опело и погребение на Рускиот патријарх Алексиј II (09.12.2008)


Во соборниот храм на Христос Спасителот се отслужи опелото на Неговата Светост Патријархот Московски и на цела Русија Алексиј II. После церемонијата на простувањето со петнаесетиот поглавар на Руската Православна Црква, ковчегот со телото на патријархот на рацете на архиереите беше изнесен од храмот.

Во заупокоената богослужба учество зедоа поглаварите на помесните Православни Цркви – Патријархот Цариградски Вартоломеј, Грузискиот Илија, Романскиот Даниил, Архиепископот Атински и на цела Грција Иероним, Архиепископот Тирански и на цела Албанија Анастасиј, Митрополитот на Чешка и Словачка Хрисофор.

На опелото на Неговата Светост Алексиј исто така се молеа претставниците на помесните Православни Цркви: од Александриската Православна Црква – Митрополитот Аксукски Петар; од Антиохиската Православна Црква – претставник на патријархот Епископот Филиопополски Нифонт; од Ерусалимската Православна Црква – Митрополитот Капитолиадски Исихиј, од Српската Православна Црква – претставникот на Светиот Синод Митрополитот Црногорски и Приморски Амфилохиј; од Бугарската Православна Црква – Митрополитот Видински Дометијан; од Кипарската Православна Црква – Митрополитот Пафоски Георгиј; од Полската Православна Црква –   Архиепископот Лодзински и Познански Симон; од Православната Црква во Америка – Архиепископот Отавски и Канадски Серафим.

 

По завршетокот на опелото и церемонијата на простувањето со Неговата Светост Алексиј во катедралниот соборен храм на Христос Спасителот ковчегот со телото на починатиот поглавар на Руската Православна Црква беше пренесен во Богојавленскиот катедрален храм во Елохва.

Во литијата на пренесувањето на починатиот Поглавар на Руската Православна Црква одеа илјадници верни.

Последната заупокоена литија беше возглавена од Митрополитот Смоленски и Калиниградски Кирил, после која според неговата волја Рускиот патријарх Алексиј II беше погребан во Благовештенскиот дел на Богојавленскиот катедрален храм.

Над гробот е привремено поставен дрвен крст, на кој со златни букви е напишано „Неговата Светост патријарх Московски и на цела Русија Алексиј II. Сведоштвото твое да го спомне Господ Бог во Царството Свое“.

 

 

Извор: Патриархиа.ру

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 404
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

Така им рeкoл Сeзнајниoт Гoспoд на Eврeитe: “Виe судитe пo тeлo”, бидeјќи тиe фатилe вo прeљуба eдна жeна и сакалe да ја камeнуваат заради тeлeсниoт грeв. Нo Гoспoд ја сoглeдал...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

За големото мнозинство на верни луѓе Великиот Пост - тоа, пред се, е кратката молитва, позната под името молитва на Ефрем Сирин, еден од источните христијански учители од ИВ век...

Месопусна недела: Страшниот суд

Месопусна недела: Страшниот суд

Христијанската љубов е „возможна невозможност“ да се види Христос во секој човек, кој и да е, човекот што Бог, по Својата вечна и тајна промисла, решил да го воведе во...

 о. Горан Стојчевски:  МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

о. Горан Стојчевски: МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

Во Светото Евангелие, како и на фреските и иконите што ги доловуваат сите искупителни и спасителни моменти од сведоштвото на Богочовекот, преку кои човекот и светот се спасени, наидуваме и...

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Кога го слушаме Евангелието за блудниот син најголем проблем е што го поврзуваме со други луѓе а не со самите нас.Така секогаш се сеќаваме на некој мал човек што прокоцкал...

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Но да си споменеме и дека има браќа (како братот од денешната парабола) кои ќе стојат на вратата и ќе роптаат кон таткото зошто нè примил и кои ќе се...

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Да дојдеш на себеси е да видиш дека без Бог си гол и бос, и дека без Бог си никој и ништо, и дека без Бог си ветер и магла,...

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

 Бог и Отец на секого од нас подеднакво, без збор и без услов, ни ја дава полнотата на Својата благодат. Од нас самите, од нашата слободна волја зависи како ќе...

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

« »