логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 (28.07.2008)


Во недела на 27 јули во Киевската митрополија разговараа Неговата Светост Патријархот Цариградскиот Вартоломеј и Неговата Светост Патријархот Московски и на цела Русија Алексиј. После разговорот двајцата одговорија на прашањата на новинарите.

 

“Благодарение на ова патување имавме можност да сослужуваме со возљубениот собрат Неговата Светост Патријархот Алексиј и со Поглаварите на другите Помесни Православни Цркви’’ – изјави Патријархот Вартоломеј нагласувајќи дека е секогаш полезно да се води ваков дијалог. Според зборовите на Поглаварот на Цариградската Црква, сите ние носиме одговорност за православното единство. Во тој дух поминаа и разговорите во Киево-Печерската Лавра. Патријархот Вартоломеј изрази желба Патријархот Алексиј да биде присутен на средбата на Поглаварите на Помесните Православни Цркви во октомври оваа година во Фанар.

 

“И јас сум благодарен на Неговата Светост за заедничкото служење на Божествената Литургија, за заедничката трпеза и искрениот разговор што го водевме во митрополијата’’ – изјави Неговата Светост Патријарх Алексиј. Според неговите зборови, на средбата се договорија дека сите проблематични прашања треба да се решаваат по пат на дијалог на делегациите на двете Цркви за да се донесат решенија што ќе одговараат на заедничките црковни интереси.

Потоа пред новинарите излезе претседателот на Одделот за надворешни црковни врски Митрополитот Смоленски и Калининградски Кирил, оценувајќи ја позитивно оставрената средба. Според неговите зборови, најважно е реализацијата на политичките проекти да не влијае на црковниот живот.

  

Извор: Патриархиа.ру

Извор: МПЦ


 

Во украинската престолнина се одржа прес-конференција по повод празнувањето на 1020 години од покрстувањето на Русија (29.07.2008)


Во украинскиот главен град во конефернциската сала на Дворецот на Украина се одржа прес-конференција по повод празнувањето на 1020 години од покрстувањето на Русија. На прашања на новинарите одговараше претседателот на Одделот за надворешни црковни врски на Украинската Православна Црква архимандритот Кирил (Говорун).

Митрополитот Кирил го истакна големото значење на одржаните празнични свечености, кои посведочија за единството на вселенското Православие.

Одговарајќи на едно од прашањата, архимандритот Кирил рече дека во предвечерието на свеченоста се појавија одредени стравувања во врска со признавањето на автокефалноста на Украинската Црква од страна на Цариградската Патријаршија. После вчерашната средба на претставниците на Цариградската и Руската Православна Црква стана јасно дека Цариградската Патријаршија нема да преземе еднострани дејствија.

Се надеваме, рече претседателот на Одделот за надворешни црковни врски на Украинската Православна Црква, дека црковниот раскол во Украина ќе биде надминат, но за автокефалниот статус на Црквата треба да се разговара после обединувањето на украинското Православие. Ова мислење, според зборовите на отец Кирил го дели и Патријархот Вартоломеј.

„Идејата за создавањето на една помесна Црква врз основа на неканонски структури претрпе фиаско“, истакна архимандрит Кирил. 

 

 

 

 

 

Посети: {moshits}

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 404
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

Така им рeкoл Сeзнајниoт Гoспoд на Eврeитe: “Виe судитe пo тeлo”, бидeјќи тиe фатилe вo прeљуба eдна жeна и сакалe да ја камeнуваат заради тeлeсниoт грeв. Нo Гoспoд ја сoглeдал...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (8)

За големото мнозинство на верни луѓе Великиот Пост - тоа, пред се, е кратката молитва, позната под името молитва на Ефрем Сирин, еден од источните христијански учители од ИВ век...

Месопусна недела: Страшниот суд

Месопусна недела: Страшниот суд

Христијанската љубов е „возможна невозможност“ да се види Христос во секој човек, кој и да е, човекот што Бог, по Својата вечна и тајна промисла, решил да го воведе во...

 о. Горан Стојчевски:  МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

о. Горан Стојчевски: МАЈЧИНСКАТА ЉУБОВ И СИНОВСКИОТ ОДНОС

Во Светото Евангелие, како и на фреските и иконите што ги доловуваат сите искупителни и спасителни моменти од сведоштвото на Богочовекот, преку кои човекот и светот се спасени, наидуваме и...

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Кога го слушаме Евангелието за блудниот син најголем проблем е што го поврзуваме со други луѓе а не со самите нас.Така секогаш се сеќаваме на некој мал човек што прокоцкал...

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Но да си споменеме и дека има браќа (како братот од денешната парабола) кои ќе стојат на вратата и ќе роптаат кон таткото зошто нè примил и кои ќе се...

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Да дојдеш на себеси е да видиш дека без Бог си гол и бос, и дека без Бог си никој и ништо, и дека без Бог си ветер и магла,...

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

 Бог и Отец на секого од нас подеднакво, без збор и без услов, ни ја дава полнотата на Својата благодат. Од нас самите, од нашата слободна волја зависи како ќе...

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

« »