логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 СВЕТА ГОРА НЕ СМЕЕ ДА ГО ЛИМИТИРА БРОЈОТ НА НЕГРЧКИ МОНАСИ


Барањето на вселенскиот патријарх мириса на ширење национализам!


Ова го изјави Владиката Тимотеј, кој смета дека планот на Константинополската патријаршија во иднина негрчките монаси да бараат дозволи за населување во гркофонските манастири се коси со принципот на вселенското православие. Идентично мислење има и отец Партениј од Бигорскиот манастир и самиот светогорски искушеник кој, меѓудругото вели: "Јас верувам и би сакал да верувам дека споменатото писмо е резултат единствено на политички притисок"


Монаштвото на Света Гора мора да најде начин да го надмине проблемот што пред нив го исправи вселенскиот патријарх Вартоломеј со барањето кое пред речиси два месеци го испрати до монасите, строго да водат сметка за бројот на странски, негрчки испосници на оваа територија. Вака, македонските свештеници го коментираат планот на Константинополската патријаршија чија намера е во иднина да издава дозволи за населување на негрчките монаси" во гркофонските манастири.

Во очекување на одлуката на Светиот Кинот на Света Гора од каде беше најавено дека писмото ќе го разгледуваат по велигденските празници, митрополитот Дебарско - кичевски, Владиката Тимотеј цени дека ваквиот став на Патријархот наликува на ширење на национализам на територија позната по братскиот живот.
- Оваа изјава или порака на вселенскиот патријарх по однос на намалувањето на бројот на монаси кои се примаат на Света Гора, а се од негрчките народи се коси со принципот на вселенското православие. Тоа малку мириса на етнофилетизам или на национализам. Но, верувам дека монаштвото во Света Гора ќе најде начин да го надмине овој проблем во духот на верата и љубовта, изјави за ВЕЧЕР владиката Тимотеј. Тој додава дека на овој начин ќе се засени братскиот карактер на Света Гора, познат по хармоничниот духовен живот меѓу испосници од Грција, Русија, Романија, Бугарија, Србија, Македонија, буквално од целиот свет. Идентичен став има и архимандритот на Бигорскиот манастир, отец Партениј и самиот светогорски искушеник.
- Општопознат факт е дека Светата Гора Атонска, која отсекогаш била под јуриздикција на Вселенската патријаршија, низ долгите векови на нејзиното постоење како монашка заедница го задржала својот сеправославен карактер, бидејќи во неа живееле и се подвизувале монаси од сите народности. Така останало и до наши дни, а истото треба да продолжи и во иднина. Затоа, гледајќи го стремежот на вселенскиот патријарх да биде духовен водач на сите православни, како прв меѓу еднаквите, стремеж и грижа што може да се препознае во секоја Негова беседа и обраќање до чедата на Едната, Света, Соборна и Апостолска Црква, јас верувам и би сакал да верувам дека споменатото писмо е резултат единствено на политички притисок, изјави отец Партениј.

Како што веќе објавивме, грчкиот портал Ромфеа.гр повикувајќи се на сопствени доверливи извори објави дека Светиот Кинот на Света Гора добил опширно писмо од вселенскиот патријарх Вартоломеј Втори, во кое е изразена неговата загриженост во врска со обидите за автономизација" на Света Гора и измената на нејзиниот изглед" преку неконтролираниот и неограничен прилив на монаси кои не се со грчко потекло. Тој побарал строго да се води сметка, бројот на странските монаси да не го надминува процентот од десет отсто. На овој начин, фактички се воведува забрана за населување на странци на Света Гора, затоа што во моментов, според црковни извори, бројот на монаси со негрчко потекло е далеку над десет проценти од вкупниот број монаси. Руските црковни портали пак, коментираат дека писмото на Вселенскиот патријарх отвора многу прашања, особено во времето кога Фанар зборува за својата борба со филетизмот (национализмот) во Црквата". Што ќе реши Светиот Кинот на Света Гора ќе се дознае наскоро, бидејќи посланието на патријархот се очекува наскоро да биде ставено на дневен ред.


Елизабета АРСОСКА- Вечер

 http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=EFA983BF08998C41ACCD29E5325843EAПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…
Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 58
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 47
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 140
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…

Беседи

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

Oсвeн тoа, вo малитe дeца трeба да сe вбрoјат и самитe апoстoли, и мнoгутe свeтитeли, испoсници, мачeници за Христа и дeвoјки, илјадници и илјадници oд oниe кoи нeвинo и прoстoдушнo...

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

Гнeвeтe сe, браќа, на сeбe и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на свoитe грeвoви спoрeд мислитe и дeлата и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на сатаната, таткoтo на лагата и...

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

„Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи. Да имам пророчки дар и да ги...

« »