логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 162321.p.jpg
02 март 2014

Новоизбраниот местобљустител на Киевската катедра, митрополит Онуфриј, се обрати кон патријархот Московски и на цела Русија Кирил, повикувајќи го да направи сè што е во неговите сили за да го спречи воениот судир меѓу двата народи. Во апелот на привремениот претстојател на Украинската црква се вели:

„Денес Украина го доживува, без преувеличување, најтешкиот момент во својата понова историја. По тримесечната општествено – политичка криза, крвавите судири во самиот центар на Киев и погибелта на десетици луѓе, се наоѓаме исправени пред уште едно, не помалку страшно испитание.

На 1 март од устата на официјални лица на Руската Федерација се слушна изјава за можно навлегување во Украина на ограничен контингент руски војски. Ако тоа се случи, украинскиот и рускиот народ ќе се најдат вовлечени во судир, кој ќе има катастрофални последици за нашите земји.

Како местобљустител на Киевската митрополитска катедра се обраќам кон Вас, Ваша Светост, со молба да направите сè што е можно да не се допушти крвопролевање на територијата на Украина. Ве молам да го издигнете својот глас за запазувањето на целосноста на територијата на Украинската држава.

Во овој тежок миг вознесуваме огнени молитви кон нашиот Господ Исус Христос, за Он по молитвите на Својата Пречиста Мајка, да нè сочува од војна меѓу братските руски и украински народи“.

Обраќање на Светиот патријарх Московски и на цела Русија Кирил кон местобљустителот на Украинската митрополитска катедра, Черновидски и Вуковински Онуфриј во врска со ситуацијата во Украина:

„Ваше Високопреосвештенство, возљубен во Господа владико Онуфриј, местобљустител на Киевската митрополитска катедра! Преосвештени архипастири и пастири! Драги браќа и сестри!

Со тага, немир и болка гледам на тоа што сега се случува во Украина. Политичките несогласувања водат кон конфронтација и поделба помеѓу луѓето, вклучувајќи ги и оние поврзани со заедничка вера. Загрозено – постоењето на Украина како единствена држава. Овие собитија станаа како плод на внатрешната политичка криза, неспособноста на различни општествено – политички сили да се договорат за ненасилно решение на постоечките проблеми во општеството.

Чеда на нашата Црква се луѓе со различни политички ставови и убедувања, вклучувајќи ги и оние кои сега стојат на спротивните страни на барикадите. Црквата не зазема една или друга страна во политичката борба, но долг на Црквата е – да страда за тие кои се изложени на насилство, кои имаат потреба од заштита, чиј живот е во опасност.

Одговарајќи на Вашето обраќање, драг владико, Ве уверувам Вас и Вашата украинска паства дека ќе направам сè што е возможно за да ги убедам сите оние во чии раце се наоѓа власта, дека не треба да се допушти смрт на невини луѓе, во драгата на срцето мое, земја Украина.

Крвта на нашите собраќа, пролеана во Киев и во другите градови на Украина,pk.jpg е плод на омразата која членовите на опозицијата од разни страни му дозволија на непријателот на човечкиот род да ја однегува во нивите срца. Нека Господ ја запре секоја рака подигната со намера да предизвика болка и страдање и да ги благослови тие кои го промовираат мирот. Да не допушти Он, семилостивиот Отец наш, брат да појде на брат, насилството да продолжи, светињите да се осквернат. Да нема повеќе жртви на Украинската земја. Да вознесеме за ова заедничка огнена молитва. pk.jpg

Никој од оние што денес живеат во Украина не би требало да се чувствува туѓ во својот роден дом, без разлика на каков јазик зборува тој. Не смееме да дозволиме понатамошна поларизација на општеството, пораст на насилството против мирните граѓани, треба на целото население да му се гарантира исполнување на неговите права и слободи, вклучувајќи го и правото на учество во донесувањето на судбоносни одлуки. Оние во чии раце се наоѓа власта обврзани се да ги спречат насилството и беззаконието. Украинскиот народ треба сам, без надворешно влијание, да си ја определи својата иднина.

Братството на рускиот, украинскиот и белорускиот народ – е реалност тешко заработена низ историјата од многу поколенија на наши предци. Оваа реалност, која живее во нашите срца, треба да ја определи и нашата иднина и не смее да се принесува на жртва на моментални интереси.

Денес,во Неделата на Простувањето, се обраќам кон сите мои браќа и сестри во Христа со огнена молба да простат и да се разберат еден со друг. Се обраќам кон сите на власт: не допуштајте насилство против цивилното население.

Господ да го благослови народот Ваш и да го сочува од секакво зло секој што живее во украинската земја.

Кирил, патријарх на Москва и на цела Русија

Користени информации: Православие.ру

 Извор:

 http://bigorski.org.mk/index.php?content_type=vesti_od_pravoslavieto&action=details&record_id=1158

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…
Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 113
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 79
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 205
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Такви луѓе во Христово време имало многу, но и денес не се малку. Тие малку се интересираат за Евангелието, или, пак, и воопшто не се интересираат, а некои се дури...

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

« »