логоFacebookTwitterYouTubeeMail

дарови

 
Даровите на мудреците се едни од малубројните реликвии врзани за земниот живот  на Христос која е сочувана до денешни дни. Според преданијата, , Богородица, непосредно пред своето Успение  ги предала на две девици  - свои роднини
 
Даровите на мудреците од Исток за Христа  во московскиот Храм на Христос Спасителот
ЗАПОЧНА ПОКЛОНЕНИЕТО НА ВЕЛИКАТА СЕХРИСТИЈАНСКА РЕЛИКВИЈА  КОЈА ШТО ПО ПРВ ПАТ Е ИЗНЕСЕНА  ОД ГРЦИЈА
дарови
§   Даровите ги сочинуваат три златни плочки со тенки филигрански шари , на кои со сребрени нитки  се прицврстени  монистра од мешавина на темјан и смирна.   
Тие често шират неовоземен миомирис,  кој  повеќе се засилува  кога светињата се изнесува од манастирската ризница  кон средината на храмот,  за да можат верниците да и` се поклонат.

§  Даровите на мудреците се една од малубројните реликвии врзани за земниот живот на Христа, која е сочувана до денешен ден. Според преданието, Богородица, непосредно пред  Своето Успение, ги предала на две девици - свои роднини.
 
§   На даровите на мудреците  после Москва , верниците ќе можат да се поклонат  во Сант - Петрбург  ( во Новодевичкиот манастир до 17 . Јануари), а потоа  во Домот на Милосрдието  во Минск (18, - 24. јануари) па во киевско - Печерската Лавра  (25. - 30. јаниари)

 
Во ХРАМОТ  на Христос Спасителот во Москва - непосредно пред вечерната  Божикна литургија - од Светохристијанската реликвија:
Дарови на Мудреците од Исток.
 Злато, темјан, и смирна кои пред повеќе од 2 илјади години му биле дарени  на новородениот Исус.
 
 
Светињата  ја пречека  Патријархот Московски и на цела Русија , кој се поклони заедно со илјадниците верници .
 
 
„ За прв пат Божикната Литургија  ја држиме  покрај најголемата сехристијанска светиња. Овие подароци грижливо ги чувала  Дева Марија.
За прв пат во историјата  пристигнаа и во Русија “ - рекол поглаварот на РПЦ.
 
Ковчегот со Даровите  на мудреците ја следи делегација на монаси од Атос на чело со познатиот духовник архимандритот  Партение. ( Мурелатос) кој што веќе половина век живее на Света Гора. Говорејки   пред новинарите , архимандритот Партениј изразил надеж дека светињата ќе му „донесе добро на Русикиот народ“.
 
 
 
„ Во ова е вложен голем труд. Се подготвувавме речиси две години за светињата да стигне до тука“, - забележа тој.

Во чест на донесувањето на светињата  во Русија, монасите на Троица - Сергиевата лавра  ја „напишаа“ иконата  „Поклонување на мудреците“ која ќе и` ја подарат  на грчката делегација  во знак на благодарност  од руските верници.

 
Верниците ќе можат да ги целиваат  Даровите на мудреците  од 7, до 13. јануари од 8. 00 до 22.00.
А веќе  на 14. јануари ковчегот со Даровите на мудреците ќе биде пренесен во Сант - Петерсбург каде ќе бидат достапни за ходочесниците во Новодевичкиот манастир до 17. јануари.
 Потоа, светињата ќе биед пренесена  во Домот на Милосрдието во Минск  (18 - 24 јануари), па во Киевско  - Печерската Лавра (25. - 30. јануари).
     
 
 
 
Даровите инаку со специјален авион се пренесени од Солун во Москва.
 
 
Ова е прв пат големата светиња да ја напушти грчката земја, каде што  се чува дури од петанесетиот век  во манастирот на Свети Павле на Атос.
 
На аедромот во Внуково  - 3   реликвијата ја  дочекале претставниците на владата на Москва , руското свештенство  и раководството на Фондот  на Василиј  Велики кој го организирале   преносот на светињата.
 
Ковчегот со Даровите на мудреците со молитва беа внесени во зградата на аеродромот, каде што се отслужи молебен. Први, светињата ја целиваа свештениците и вработените во аеродромот.
 
Даровите ги сочинуваат три златни плочки со тенки филигрански шари,  на кои со помош  на  сребрени  нитки  се прицврстени  перлите  од мешавина на   темјан и смирна.
 Даровите често шират неовоземен миомирис кој особено се засилува кога светињата се  изнесува од манастирската ризница во средината на храмот за верниците да можат да и` се поклонат.

Подготви: Мина Даниловска

 

 Извор: http://facebookreporter.org/2014/01/08/%D1%83-%D1%80%D1%83%D1%81%D0%B8%D1%98%D1%83-%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B3%D0%BB%D0%B0-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%9A%D0%B0-%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8/Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…
Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 84
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 59
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 167
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…

Беседи

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Такви луѓе во Христово време имало многу, но и денес не се малку. Тие малку се интересираат за Евангелието, или, пак, и воопшто не се интересираат, а некои се дури...

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

Oсвeн тoа, вo малитe дeца трeба да сe вбрoјат и самитe апoстoли, и мнoгутe свeтитeли, испoсници, мачeници за Христа и дeвoјки, илјадници и илјадници oд oниe кoи нeвинo и прoстoдушнo...

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

Гнeвeтe сe, браќа, на сeбe и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на свoитe грeвoви спoрeд мислитe и дeлата и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на сатаната, таткoтo на лагата и...

« »