логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 ОТКРИЕНИ СЕ НЕТЛЕНИТЕ МОШТИ НА РОМАНСКИОТ „РАСЧИНЕТ“ СВЕШТЕНИК  
 
11/12/2013

Откриени се нетлените мошти на познатиот романски антикомунист и антиекуменист отец Георги. Монасите  од мананстирот   „Петру Вода“ бараат Синодот на Романската Црква да го канонизира , иако отец Георги бил расчинет од истиот тој синод  и своевремено  не го прифатил  расчинувањето,  туку продолжил да служи.

Пред неколку денови во романскиот манастир Петру Вода според востановениот  црковен обичај се изврши   есхумација  на  моштите на отец Георги Калчу-Димитреса (1925-2006).

Според Романската црковна традиција,  тоа се изврши после седум години од денот на неговото упокојување – 21 ноември 2006 г.
Моштите на подвижникот се нетлени.

Моштите се најдени нетреулежни, со што се потврдила светоста на неговиот живот.
Познатиот романски свештеник и дисидент во времето на диктатурата на Чаушеску, о. Георги Калчу Димитреса,  се упокои во клиниката во американската држава Вирџинија, на  старост од 80 години..

993815_717263044960011_643161276_n

Отец Георги беше симбол на спротивставувањето  на диктатурата на комунистичката власт во Романија – тој отворено ја заштитуваше  Верата, без да стравува од затворот, гонењата и смртта.

 Поминувајќи многу години по затворите на својата татковина,  отец Георги бил ослободен после интервенцијата на американскиот претседател Роналд Реган во 1983 година заради  американските геополитички причини. После тоа бил принуден да замине во САД .

Во 1989 година  тој станал настојател на романската Црква  „Светиот Крст Господов“ во Александрија, држава Вирџинија.
 
Дури после падот на  Чаушеску  во 1990 г. отец Георги доаѓа во Букуреш каде што врши молебен на еден од плоштадите  и покрај присуството на „Секуритате“ и после тоа често се враќа во романската земја.
 pr-ghe-calciu-moastele

Во 2006. година  започнува да гради  нов храм за романската паства во округот Вашингтон на брегот на реката Потомак во државата Мериленд. Не му беше дадено да го види завршувањето на храмот,  зашто се претстави на Бога  на  21. ноември  2006 година во својата американска парохија,  а според заветот неговото свето  тело беше  вратено во Романија.

Бил расчинет од водството на романската православна Црква  во 1984 година заради политички причини, но тоа расчинување верните не го прифатиле  и продолжил да служи  во Америка.

1441539_418791218244226_1414393284_n

Зборови на отец Георги за екуменизмот:
 
-- Екименистичкиот покрет е акција иницирана  од нашите современици кои се обидуваат да ги изедначат религиите и нациите,  акција која што масонеријата ја промовира веќе подолго време.  Јас сум против екуменизнот  и тоа го сметам за најголема ерес  на нашиот век.
- Екуменизмот се обидува  духовно да ги изедначи вероисповедувањата , изедначувајќи ги  духовно  до најниското ниво  и особено да го уништи Православието.

. - Екуменизмот се обидува со некои   „благородни“   идеи:
да се љубиме едни со други.   Зошто би го спореле тоа?   Да имаме заеднички молитви,  зашто божем заедничките молитви  го наоѓаат  патот  до Бога и на тоа слично.  Тоа се работи кои се идолотриски  илузии!   Ѓаволски илузии!
- Се`  повеќе и повеќе  го гледам говорот против екуменизмот  и  се` повеќе и повеќе оваа света опозиција доаѓа до ушите на верните.

Преведе: М. Даниловска

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…
Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 107
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 76
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 202
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…

Беседи

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Такви луѓе во Христово време имало многу, но и денес не се малку. Тие малку се интересираат за Евангелието, или, пак, и воопшто не се интересираат, а некои се дури...

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

Oсвeн тoа, вo малитe дeца трeба да сe вбрoјат и самитe апoстoли, и мнoгутe свeтитeли, испoсници, мачeници за Христа и дeвoјки, илјадници и илјадници oд oниe кoи нeвинo и прoстoдушнo...

« »