логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Игуменот на Ватопед архимадрит Ефрем се обрати кон учесниците на фестивалот „За живот“ (09.07.2013 13:39)

Игуменот на светогорскиот манастир Ватопед архимандрит Ефрем се обрати кон учесниците на IV Меѓународен фестивал за социјални технологии во заштита на семејните вредности „За живот“.

„Вчера Христовата Црква го празнуваше Рождеството на Јован Крстител, а девет месеци пред тој ден тој бил зачнат – малиот ембрион се соединил со бесмртната душа во утробата на неговата мајка. Човечкото тело има свои закони и време за развој и раст. Со нив се занимава науката која може да ги набљудува (следи) сите процеси од зачнувањето до смртта.

Животот на душата е тајна. Таа може да престојува и во кревкото, слабо и беспомошно тело, но има и уникатна способност да комуницира со Бога. Тоа ѝ е дадено од моментот на зачнувањето. За да се развие ова општење, нужно е душата да живее како бебе во луклата на телото. Соединувањето на распадливото тело и нетлената душа е една од најголемите Божји тајни во светот. Бог го создава човекот и му дава право на живот. Само Тој знае како секоја душа комуницира со Него. Затоа, само Тој може да одлучи дали човекот ќе живее или нема да живее.

За жал, денес ние го губиме чувството за стравопочит пред таинствениот човечки живот и постоењето на универзумот во целина. ‘Постхристијанскиот свет’, како што тој самиот себеси се нарекува, се смета за покомпетентен отколку Бог Творецот и си дава за право да контролира сѐ, дури и човечките судбини. И во време кога се заштитуваат сите права на малцинствата и болните, животните и птиците, незаштитени остануваат само младенците во утробите на своите мајки; тие стануваат жртви на материјалистичките и атеистичките теории, и премногу неморалните и рамнодушни општества.

Друго зло на новата епоха (Њу ејџ) е обезвреднувањето на востановената од Бога семејна институција, површниот став кон сопружништвото и родителството, мешањето на половите итн.

Ние, монасите, молејќи се за болката во целиот свет, ги повикуваме сите кон покајание и поправање, враќање кон Бога, но и ги поздравуваме напорите на нашите браќа и сестри во светот да ги одбранат вековните традиционални вредности на света Русија. Патем, ќе се навратам на Јован Крстител: тој пострадал, не поради догмите на Црквата, како другите маченици, туку поради тоа што се спротивставил на моралниот распад на општеството.

Молитвено сакам вашиот собир да биде плодотворен и да придонесе за духовниот, моралниот и социјалниот развој на нам драгиот руски народ“.

Извор: Православие.руПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…
Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 133
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 309
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 185
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »