логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Во Светата Земја молитвено се прослави Крштението Господово (23.01.2013 12:13)

Vodici.svet11.jpg

На 18 јануари 2013 г. Неговото Блаженство Патријархот на Светиот Град Ерусалим и цела Палестина Теофил III пристигна во грчкиот православен манастир посветен на св. Јован Предвесник недалеку од реката Јордан. Патријархот ја предводеше Литијата кон Јордан, придружена од свештенството и многуте поклоници, каде отслужи Вечерна и чин на осветување на вода.

Потоа Неговото Блаженство Патријархот Теофил се спушти кон реката за да го потопи крстот во јорданските води. Според традицијата, во моментот на осветувањето на водата се пуштаат бели гулаби во спомен на слегувањето на Светиот Дух при Крштението на Исус Христос: „ И се чу глас од небесата: „Ти си Мојот возљубен Син, Кој е по Мојата волја.“ (Матеј 1, 11).

Свештенослужителите на Руската духовна мисија традиционално земаат учество во оваа прослава.

Вечерта на 18 јануари прославата во чест на празникот Богојавление продолжи во рускиот медицински дом за тешко болни во Јордан и во храмот Света Троица во Ерусалим. Во параклисот при Домот за тешко болни во Јордан се отслужи сеноќно бдение.

На 19 јануари, во рускиот реон на Јордан беше отслужена Божествена Литургија и чин на Големо осветување на вода. На богослужбата пееја монахињите на Горненскиот женски манастир.

 

Извор: mospat.ru

Преземено од :МПЦ-ОА

Vodici.svet1.jpg

 Богојавление во годината 2013 во целиот свет

Vodici.svet1.jpg

Празникот Богојавление или Кршетавањето на нашиот Господ и Спасител Исус Христос се прославува уште во апостолското време во првите векови од христијанството. Најпрво тој се нарекувал Богојавление и во него биле сместени сите настани на кои Бог Света Треоица се објавил отворено пред луѓето во Неговите три Лица, Отецот и Синот и Светиот Дух. Подоцна на овој ден било задржано да се празнува само настанот на крштевањето Господово како што се практикува и до денес. 

Со текот на времето овој празник добива и свои празнични одбележиа и што е нај интересно тие се разликуваат од Црква до Црква преку целиот свет. Главниот суштински настана е осветувањето на  водите и тоа го имаат задржано сите помесни Православни Цркви. За таа пригода направивме еднен албум од овогодишните празнувања на Светоеое Богојавление во целиот свет. Погледајте го и сами оценете каде најдостоинствено се празнува.

 Vodici.svet.jpg

Vodici.svet1.jpg

Vodici.svet1.jpg

Vodici.svet1.jpg

Vodici.svet1.jpg

Vodici.svet1.jpg

Vodici.svet1.jpg

Vodici.svet1.jpg

Vodici.svet1.jpg

Vodici.svet1.jpg  Vodici.svet1.jpg

 Извор: Прохор блог

 

Vodici.svet1.jpg

22 јануари лето Господово 2013
 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…
Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 128
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 292
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 177
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата  поради Бог !

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

Денес, драги мои пријатели, поученоста од животот на старозаветните праведници ме наведува со вас да зборувам за верата. Имено, нивната големина е одредена само со верата, точно живата и дејствителна...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:  „Епископот седи на место и во обличје Христово“

Викарен Епископ Јаков Стобиски: „Епископот седи на место и во обличје Христово“

 Епископот не станува Епископ поради некаква своја заслуга, туку исклучиво по благоволение Божјо, во послушание кон Светиот Архиерејски Синод, поради молитвите, и најважно од сѐ, заради потребите на Црквата. Затоа,...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

« »