логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ПРАТЕНИК НА БОГА - НЕ НА СЕБЕСИ
Старец Пајсиј Светогорец

Целта не е да го правам тоа што мене ми годи, туку тоа што му годи на другиот... За да дојлеш до волјата Божја, треба да станеш „пратеник" на Бога, а не „пратеник" на себеси

„ПРОКЛЕТ ДА Е ОНОЈ КОЈ БЕЗ ГРИЖА ГИ ИЗВРШУВА ДЕЛАТА НА ГОСПОДА"

Порано, доколку некој побожен човек се занимаваше со состојбата во светот, ќе значеше дека тој нешто не е во ред; ќе беше за затворање во пиргот. Денес, пак, спротивно, доколку еден побожен човек не се интересира и не страда поради состојбата што владее во светот е за затворање во пиргот. Зашто тогаш тие што владееја Го имаа Бога во себе, додека денес многумина од тие што владеат не веруваат. Сега се многу тие што се стремат да уништат се, семејството, младината, Црквата.
Тоа да се интересира сега човек и да биде вознемирен поради состојбата во која се наоѓа нашиот народ е исповедништво, бидејќи државата се противи на божествениотзакон. Гласа закони што се спротивни на законот Божји.
А има и такви кои не веруваат ниту во институцијата на Црквата, ниту народот го признаваат, а за да си го сочуваат својот мир велат: „Апостолот Павле вели да не се интересираш за светските нешта", па така и тие не се интересираат! Но апостол Павле мислеше на нешто друго. Тогаш идолопоклоничките народи ја имаа власта. Некои се отсекоа од државата и поверуваа во Христа. Значи, апостол Павле на тие им велеше - „вие да не се занимавате со светските работи", за да се одвојат од светот, бидејќи целиот свет беше идолопоклонички. Но, од моментот кога власта ја презеде Константин Велики и завладеа христијанството, малку по малку се создаде големата христијанска традиција со црквите, манастирите, христијанската уметност, богослужбениот типик, итн. Значи, ние имаме одговорност да го сочуваме сето ова и да не ги оставиме непријателите на Црквата да го уништат. Имам чуено и духовници како велат: „Вие не се занимавајте со тоа"! Доколку имаа голема светост и беа стасале преку молитвата до една таква состојба што не би ги интересирало ништо светско, јас и нозете би им ги бакнувал. Но тие се рамнодушни бидејќи сакаат да имаатдобри односи со сите и добро да си поминат.
Рамнодушноста не им е дозволена ниту на световните луѓе, а камоли на духовните. Еден човек чесен, духовен, не треба да прави ништо со рамнодушност. „Проклетда е кој без грижа ги извршува делата на Господа", вели пророкот Еремија.

ДУХОВНО ДА ГИ УТЕШУВАМЕ ЛУГЕТО

Порано на десет луѓе шест беа богобојазливи, двајца умерени и двајца рамнодушни, но и тие имаа вера. Денес не е така. Не знам до каде ќе оди оваа состојба. Да се обидеме сега колку што можеме да им помогнеме духовно на луѓето; како што се случи во времето на потопот, со коработ на Ное, така и сега да се спасат некои, да не се осакатат духовно. Треба многу молитва, многу расудување, за да ги види човекот работите од повеќе страни и да ги утеши луѓето. Па зарем мене ми годи да се собираат кај мене луѓе или би сакал да се гледам со толку народ? Не, но во оваа ситуација на кутрите луѓе им треба малку помош. Па, јас не станав свештеник за да се занимавам со луѓето, а на крајот уште повеќе се занимавам со народот. Но Господ го гледа моето настроение и ми дава повеќе одошто би ми давал доколку го правев тоа што би ми годело. Колку пати ја молам Пресветата да ми најде некое оддалечено, мирно место, да не гледам и да не слушам ништо, да се молам за целиот свет, но не ме слуша; а за некои мои безначајни молитви - слуша. Гледам дека сега Бог, кога треба да дојдат некои луѓе, ме приковува за кревет со некоја болест, за да се одморам. Не ми ја дава сладоста што ја чувствував порано во молитвата, зашто не ќе можев да се одвојам од неа. Тогаш, кога ќе дојдеше некој во ќелијата, ми беше тешко да излезам од таа духовна состојба.
Старецот, после една силна духова состојба што ја беше доживеал - чувствуваше како да се топи од љубовта кон Бога и кон човекот, како свеќа што се наоѓа на топло место - доби информација дека не треба да одбива да им помага на луѓето. Од тогаш им го стави на располагање денот на луѓето што го посетуваа, а ноќе се молеше за разните нивни проблеми. Но, кога мноштвото на поклоници се зголеми толку многу, мислеше да се повлече на некое непознато место, за да го посвети целото свое време на молитва. Тогаш по вторпат добн информација да остане во својата ќелија, во „Панагуда", и да им помага на луѓето.
Таму, во ќелијата, јас живеам според планот на луѓето. Го читам внатре Псалтирот, а однадвор тропаат. Ќе им речам: „Почекајте петнаесетина минути", а тие викаат: „Еј оче, прекини ја молитвата; нема Бог да се налути". Сфаќаш? Дотаму сме стигнале. Не е работата во тоа што ќе ја прекинам молитвата, туку во тоа што ако излезам, веќе готово. Што сум направил дотогаш, толку. Сабајлето до шест и пол-седум треба да ја имам завршено и вечерната служба, за секој случај.
„Светлина... утринска на светата слава"! Додека вие ја завршувате утрената, јас веќе ги имам завршено и бројаниците на вечерната. Ако успеам сабајлето да земам нафора, добро е; потоа ни чај не успевам да се напијам; станав како леш, паѓам веќе. Се случувало и на Велигден, и во Светлата седмица да не јадам до деветиот час или три дена.

Воздржување од храна и вода до деветиот час, според византиското сметање на времето (3 после пладне).

Можеш - не можеш, мора да можеш. Еден ден, не знам каква пречка имаа луѓето - дали имаше бура на морето, па немаше бротче - не дојде никој во ќелијата. Леле, леле, доживеав еден синајски ден, како тогаш во пештерата на света Епистимија.

Старецот се подвизувал на Синај, во испосницата на света Епистимија од 1962-1964.

Кога има бура на морето, кај мене е затишје; кога е на морето затишје, кај мене е бура.
Јас, се разбира, имам можност да отидам некаде и да се повлечам во мир. Знаете ли колкумина ми имаат кажано да ми ги платат трошоците за да отидам во Калифорнија, во Канада? „Дојди, имаме молчалница", ми велат. Ако се најдам на некое непознато место, тоа ќе биде како да се наоѓам во рајот. Никој нема да ме знае, ќе си живеам според мојот план, ќе живеам како калуѓер, како што и сакам. Ама знаеш, дури откако ќе заврши војната, тогаш човек се опушта. А сега сме во војна, духовна војна. Треба да бидам на првата линија. Колку марксисти има, колку масони, колку сатанисти и колкудруги! Колку демонизирани, колку анархисти, колку заблудени доаѓаат, за да им ставам печат на нивната заблуда! И колку ли само други ми ги испраќаат, без да се обидат да се соочат со нивните проблеми; едни за да се отарасат од нив, а други, за да не ја вадаттие змијата од дупката... Кога би знаеле колку сум притиснат и од колку страни! Чувствувам горчина во устата од болката на луѓето. Но, чувствувам и утеха. Ако си отидам, го сметам тоа како да си одам од првата линија, како да се повлекувам. Го сметам тоа за предавство. Така го чувствувам. По тоа ли тргнав или тргнав за да им помагам на манастирите? На едно место тргнав, на друго се најдов, и како сега се борам! А, знаеш, друг не зборува за ова. „Ја рушат црквата?" „Нема врска", ќе рече. Се дружи и со едниот и со другиот, само да му е нему си средено. А, што да му биде средено! Него на крајот ѓаволот ќе го среди. Тоа се нечесни работи. Доколку сакав јас да го правам тоа што ми причинува задоволство, ооо..., знаете колку ќе беше лесно? Но, целта не е да го правам тоа што мене ми годи, туку тоа што му годи на другиот. Ако мислев како да си угодам на себеси, имав можност да си угодам на повеќе места. Но, за да дојдеш до волјата Божја, треба да станеш „пратеник" на Бога, а не „пратеник" на себеси.

Превод од грчки: Марија КалпаковскаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 641
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Депресија и надеж од православен аспект (09.05.2020)

    Остатокот од времето поминато надвор од молитва, на оние кои немаат непрестајна умно-срдечна молитва, Црквата им го покрива со послушанието. Оние кои го чистат своето срце од страстите, го...

« »