логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Ние правиме помен на починатиот во третиот ден, затоа што во тој ден човекот го менува изгледот.
Во деветтиот ден – затоа што во тој ден се распаѓа телото, освен срцето;
А во четириесеттиот – затоа што се распаѓа и срцето.
Така станува и при раѓањето на човекот: во третиот ден се оцртува срцето, во деветтиот ден се оформува телото, а во четириесеттиот ден се изобразува конечниот облик.

 


 Архимандрит Рафаил Карелин


Еден од најстрашните гревови на паганскиот свет, кој откриваат и на извесен начин фрлаат светлост на сатанската суштина на идолопоклонството, било принесување на човечки жртви. Овие ритуални принесувања на човечки жртви се случувале на сите четири континенти. Постои предание дека Каин не само што го убил својот брат поради соперништво и завист, туку бил и првиот човек кој принел крвава жртва на сатаната. Често ритуалните убиства се случувале на многу болен начин, кој личи на мачење. На пример, жреците од народот Мај ги расекувале градите на човекот и потоа го ваделе срцето кое сеуште чукало: всушност срцето требало да биде фрлено на олтарот на страшното божество на Сонцето. Во текот на таквите празници на жртва се принесувале илјадници луѓе, а кога немало доволно заробеници царевите на Јукатан однапред го планирале нападот на соседните племиња за да ги заробат момчињата заради принесување на жртва. Во Египет пред пролетното излевање на Нил, во реката се фрлале најубавите, со ждребка избрани девојки, како дар на Нил, како да боженството на реката побарувало да му се принесат најдобрите жртви; ниту царскиот род, ниту богатството, не ги спасувало "невестите на Нил" од смртта. Во Индија постоело тајно друштво кое се нарекувало "давители"; секој негов член имал коноп и ашов. Било забрането да се користи оружје, убиецот морал да го набљудува осамениот патник, да му се прикраде одзади како диво животно, да му нафрли јаже на вратот и да го задуши, потоа веднаш покрај патот со ашовот требал да ископа гроб и да го закопа трупот на својата жртва. На овој начин тој сакал да го смилостиви Кали - сопругот на Шива- свирепата богиња на смртта. Кај народите кои ги населувале териториите на Виетнам и Комбоџа постоел следниов обичај: на заробените војници им се сечела и целата јетра, а човекот бил оставен да умира во страшни маки. Во 20. век "Црвените Кмери" го обновиле овој обичај.
    Во Грузија човечките жртви се принесувале до времето на владеењето на Рева( 2.в.п.Х.), кои ги забранил и кого поради тоа неговите потомци го нарекле "праведен". Крвавите жртви постоеле кај балтичките народи и кај Словените. Византиските истиричари со ужас пишувале за обичајот на Скитите да се капат во јамите наполнети со човечка крв. Во стара Грција за време на хекатомбата жреците на Хеката колеле мноштво на луѓе. Во Рим улогата на хекатомба почнале да ја играат гладијаторските борби на кои присуствувал императорот како врховен жрец, и служителките на огнот-весталки, на кои им било дадено правото да ја решаваат судбината на победените.
     Во Библијата е напишано дека во хананските племиња во Палестина се принесувале човечки жртви на демоните и тоа била главната причина за нивното истребување. Меѓутоа, сите овие ужаси од древниот свет избледуваат пред хекатомбите кои се одвиваат во нашето време. Потоците од крвта на убиените деца како оган ја палат несреќната земја: бидејки секоја капка од невината крв е проклетство изговорено како пресуда на човештвото. 

 (продолжува)

Посети:{moshits}


 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…
Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 57
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 47
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 140
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…

Беседи

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

Oсвeн тoа, вo малитe дeца трeба да сe вбрoјат и самитe апoстoли, и мнoгутe свeтитeли, испoсници, мачeници за Христа и дeвoјки, илјадници и илјадници oд oниe кoи нeвинo и прoстoдушнo...

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

Гнeвeтe сe, браќа, на сeбe и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на свoитe грeвoви спoрeд мислитe и дeлата и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на сатаната, таткoтo на лагата и...

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

„Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи. Да имам пророчки дар и да ги...

« »