логоFacebookTwitterYouTubeeMail

angelot-od-kurbinovo[1].jpg

Владимир Легојд, "Фома" №8/05


Човекот не се издвоил од светот на животните во оној миг кога зел стап и со него почнал да ги бере плодовите од дрвјата, туку кога го поставил прашањето зошто тој воопшто се појавил во светот, во што се состои целта и смислата на неговиот живот. Односно, не тогаш кога почнува самиот да твори, туку кога појмил дека самиот е сотворен. Единствено кога го спознал тоа, можел да го восприеми својот живот како дар и како вредност. Човекот е – личност, зашто неговиот Творец е Личност. Човечкиот живот има вредност благодарение на својата врска со Највисоката вредност, со Изворот на животот. Секоја човечка соединетост – семејството, општеството, државата – неизбежно се поврзани со таа највисока вредност. Потпирајќи се врз неа, никнуваат човечките општества, а кога ќе почнат да ја игнорираат – тие исчезнуваат. Историјата на човештвото е постојано и силна потврда за тоа.

Вистинското единство е можно само тогаш кога во неговата основа лежат вредностите со кои никој не може да манипулира. Ниту државата, ниту општеството. Таквите вредности не можат да бидат измислени од партии, чиновници, од народот. Тие мора – според логиката на својата суштина – да ì претходат и на државата, и на општеството. Вакви вредности – по дефиниција – нема и не може да има во плодовите на човечките раце и на човечките мисли.   

Во традиционалните монотеистички религии таквите вредности се определуваат од културата како резултат на откровенија. Поточно, тие ја градат културата, стануваат нејзин фундамент, ја исполнуваат со смисла преку религиозни символи и ритуали. Во нив се наоѓа гранитно цврста вистинска слобода, заснована на таинствената врска на човекот со неговиот Творец.

Барајќи се себеси, општеството секогаш се движи или кон овие највисоки вредности, или спротивно од нив. И кога главниот празник на некоја земја е поврзан со настан кој дефинитивно го разурнува нејзиното вредносно единство, тоа претставува смртна осуда која веќе се спроведува. Сите ние сме сведоци на тоа. Така, 74 години Русија го празнуваше денот којшто ја уништи обединетата Русија, денот на срамот и на братоубиството, почетокот на крвавата револуција.

На крајот, треба да се каже дека општеството може да се најде себеси само на патот кон оние вредности коишто се над партиските програми, над политичката коректност и економската целисходност – при сето уважување и значење на последните. Вистинското единство може да се најде само на патот на верата и на чистотата. Во тоа е надежта. „А надежта, пак, не посрамува“ (Римјаните 5:5).
 
 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…
Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 53
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 46
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 138
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…

Беседи

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

Oсвeн тoа, вo малитe дeца трeба да сe вбрoјат и самитe апoстoли, и мнoгутe свeтитeли, испoсници, мачeници за Христа и дeвoјки, илјадници и илјадници oд oниe кoи нeвинo и прoстoдушнo...

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

Гнeвeтe сe, браќа, на сeбe и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на свoитe грeвoви спoрeд мислитe и дeлата и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на сатаната, таткoтo на лагата и...

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

„Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи. Да имам пророчки дар и да ги...

« »