логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Esen.manastir1.jpg

РОДИТЕЛСКИОТ ПРИМЕР

Треба ли да се каже дека врз цврстото тло на христијанските заповеди детето можат да го постават само оние родители, кои, исто така, се трудат да живеат според тие заповеди?
Родителите можат да ги спротивстават мирот и постојаноста на животот во Црквата, со разорниот дух на времето и во семејството (како во мала црква). Дури и малото дете да почувствува дека е „овде добро“. А како возрасно да се потсетува: „Таму беше добро и убаво“. Како што е познато, вистините на верата не се докажуваат туку се покажуваат. Веројатно, еден од најсилните противотрови од лошите влијанија на паднатиот свет - слика на луѓе кои живеат сега и покрај нас, ама спротивно на законите на овој свет. И најдобро е тие луѓе да бидат - родители.
Не треба да забораваме дека децата постојано не гледаат. Малите постојано набљудуваат и имитираат. Покрај својата привидна неразумност, тие се забележуваат: и како ние стоиме в црква, и како се молиме дома, како комуницираме со луѓето или како зборуваме за нив, на што се радуваме и што не растажува.
Колку повеќе детето расте, толку покритички не оценува, толку подобро гледа каде се разидуваат нашите зборови со делата. Тоа е во состојба се подобро да ги оцени нашите сопствени напори да се живее според Божјите заповеди.
Значајно прашање: како децата да се научат да се молат, молитвата да не им биде досадна обврска за нив, мртво „правило“, што треба што побрзо да се прочита? Многу родители дошле до сознание дека незаменливо воспитно средство овде е - сопствениот пример. И почнале да се молат пред децата, тие да видат и да слушнат. Бидејќи малото дете не можеш да го натераш да седи и да слуша, ако тоа може да си поигра, родителите пронашле погодно време - повторно, непосредно пред спиење, кога веќе децата си легнале да спијат. Со родителската молитва заспиваат многу мали деца.
Децата со посебно внимание ги гледаат и ги слушаат возрасните, кои се молат преземајќи го нивното молитвено искуство.
Старецот схиархимандрит Гавриил се присетува како во детството мајка му го укорувала за палавоста, а кога таа би се повторувала - почнувала да се моли: „Клекнувала, раскажува старецот, пред иконите на коленици и почнувала со солзи, наглас да се жали за мене на Бога и да се моли: „Господи, јас, еве, го измолив синот од Тебе, а тој се прави безредие, не ме слуша. Што да правам со него...? Може и тој да пропадне, и мене да ме уништи... Господи, не оставај, вразуми го да не прави истапи (безредие)“. И се во таа смисла, се моли наглас, плаче. А јас стојам покрај неа, се смирувам и ги слушам нејзините обвинувања. Ќе се засрамам, а и ќе ми биде жал за мајка ми.
„Мамичке, мамичке, нема повеќе“, и шепотам плашливо. А таа се Го моли Бога за мене. Јас повторно ветувам дека нема да бидам немирен, па и самиот почнувам со мајка ми да се молам...“
Би сакале само уште да дополниме дека децата се многу осетливи на неискреноста. Не дај Боже, детето да почувствува дека мајката се моли „за него“ да би ја видел некој друг! Последицата на тоа ќе биде скептицизам или, дури и огорченост. Цел на една таква гласна молитва мора да биде само самата молитва.

 

(Продолжува)

Korica.Detetovosvetotnatv.jpg

Прот. Александар Дубњин - ДЕТЕТО ВО СВЕТОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА И НА КОМПЈУТЕРИТЕ

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство
Господин Тимотеј
Православен Митрополит Дебарско - Кичевски и Плаошко – Струшки

Издавач: Издавачка установа „Канео“- Охрид, 2004

Друго:

 Esen.manastir.jpg

 http://preminportal.com.mk/content/view/5059/1/

Божествена Литургија во манастирот на св. Никола, с. Љубанци (14.10.2009)

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 745
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Првенство по чест (11.07.2020)

Нема таков голем грев пред Бог каков што е духовниот геноцид што се врши над нашата света Црква. Да имаш власт да сврзуваш и да разврзуваш и на небото и...

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

« »