логоFacebookTwitterYouTubeeMail


          Ако луѓето се оддалечуваат од природниот,едноставен начин на живот, стремејки се кон удобности, ја зголемуваат својата напнатост; се оддалечуваат од Бога и спокој никогаш не наоѓаат. Така, полни со грижа се вртат дури и околу месечината - како каишот на моторот околу "полуденото тркало ," бидејќи оваа наша планета не може веќе да издржи толкава загриженост.
          Лагодниот живот поминат во духот на овој свет, и светската среќа, раѓаат светска напнатост. Надворешното образование кое ги растројува човечките души,  ги води секојдневно по стотина од нив  ( дури и малите деца поради нервоза) на психоанализа и кај психијатар. Душевните болници, се повеќе се подигаат, психијатрите завршуваат разни специјализации, иако повеќето од нив и не веруваат во Бога, ниту го прифаќаат постоењето на душата. Како е возможно таквите луѓе да помогнат некому, кога се и тие самите полни со напнатост? Како е возможно на човек да му се пружи вистинска утеха, ако тој не верува во Бога и во вистинскиот, вечен живот после смртта? Кога човекот ќе ја свати длабоката смисла на животот, напнатоста одстапува. Тогаш боженствената утеха ја посетува душата и ја исцелува. Кога некој би отишол во душевна болница и би им го прочитал Ава Исаак, би оздравеле сите кои веруваат во Бога, бидејќи би ја спознале длабоката смисла на животот.
         Луѓето бараат мир или во лековите за смирување, или во јога вежбите. Но нивната цел не е оној вистинскиот мир кој го посетува смирениот човек, дарувајќи му боженствена утеха. Замисли си што се трпат туристите кои доаѓаат од страните земји, кои шетаат по улиците, по сонце, по жештина, во прашина, среде толкава гужва! Каква ли мачнотија, каков внатрешен притисок поднесуваат, кога сето тоа го сметаат за издишка!
          Кога гледаме човек кој и покрај тоа што има се, е напнат, загрижен и тажен, да знаеме дека му недостига Бог. На крајот од краиштата, богатството само по себе ги мачи луѓето, бидејќи материјалните работи не ја исполнуваат душата; тоа ти е двострука мака. Познавам богати луѓе кои имаат се, деца немаат, а се мачат. Досадно им е да спијат, досадно им е да одат, се им е мачно.
- Добро, кога веќе имаш слободно време на претек- му велам, -потруди се на духовен план. Прочитај еден Час, читај малку Евангелие.
- Не можам- ми вели.
- Стори тогаш некое добро дело, отиди во болница, посети некој болен.
- Дури до таму да одам?-вели.- И што ќе постигнам со тоа?
- Помогни на некој сиромав од твоето соседство.
- Не, ни тоа не ми причинува задоволство-вели.
 Има слободно време на претек, има купишта од куќи, ги има сите добра на овој свет, а е незадоволен! Знаете ли колку има такви луѓе? Се мачат се додека не се померат од умот. Страшно! Ако уште и ништо не работат, туку приходот го собираат само од наследениот имот, нивната мака е тогаш уште поголема. Ако работат било што , тогаш е малку подобро.

 Извадок од: „Поедноставете го својот живот за да отстапи напнатоста“
Подготви: Сузана Стефановска

Друго:

 Старец Паисиј Светогорец- Да се живее со вратоломна брзина е прав пекол

Посети: {moshits}

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 731
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »