логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Оче архимандрите, кај Вас во манастирот Витовница доаѓа многу народ кој бара утеха. Ве молам да ни кажете како и кога сето тоа почна?


      o.tadej2.jpgПочна некако изненадно. Владиката на мојата молба ме постави на парохија, каде што се надевав дека ќе ги ублажам грижите околу изградбата на манастирот. Еден ден, 1975. година, дојде кај мене братот Драги и ме повика на богомолителскиот собир.  Братот Драги беше по занимање  техничар и раководеше со изградбата на црквата во Крњево, каде што е и најголемото богомолителско движење во нашата епархија. Дојде он една вечер со својот автомобил-често богомолителскиот собир беше таму во Крњево- и вели:“ Ајде, човеку, малку и ти да дојдеш таму, да разговараме“. Реков: јас никаде не сум одел, никаде по богомолителските собири ниту по слави, не можам да одам. “Ама, ајде“.Ама, реков, не можам. И тој си отиде. Следниот пат тој дојде со уште двајца, тројца. “Ајде!“. Реков,не можам. Одбив, повторно. Третиот пат дојдоа со комбе шестмнина. А јас навечер обично се шетам околу црквата...“А, сега не можеш да ни побегнеш. Мораш да одиш!“. Му велам на братот Драги: брат Драги, ти си член на епархискиот совет, сега наскоро владиката ќе ги повика членовите, па кога ќе заврши седницата ти прашај го владиката. Ако владиката благослови, јас можам да дојдам. Инаку тоа што ти ме викаш или некој друг – тоа не. Никаде не сум одел, не умеам да се снајдам со луѓе, човеку, и тешко ми е воопшто, многу ми е тешко. Туку кога ќе се заврши седницата, ти прашај го владиката. Ако влладиката благослови, тогаш може да дојдеш и да ме одведеш, тогаш мора да одам бидејќи владиката благословил. А јас не се надевав дека тој тоа ќе го стори. Кога завршила седницата, тој го прашал владиката и владиката благословил. Реков, немам каде сега. И така тоа почна....

      Тука прв пат се сретнав со владиката Атанасиј, кој тогаш беше иеромонах и професор на Теолошкиот факултет. Тогаш главата сеуште ми беше полна со изреки од Светите Отци. Ме прашуваат едно, друго, јас одговарам и гледам им се допаѓа тоа што го говорам. Тука запознав многу богомолци кои во изреќите од Светите Отци најдоа одговори на многу прашања кои ги мачеа. Од тогаш луѓето се повеќе и повеќе почнаа да доаѓаат кај мене, а сега постојано доаѓаат.

     Дури во 1975. година  се обистинија зборовите на Ангелот кој го чув на почетокот на Втората светска војна во затворската ќелија во Петровец: “ ... Треба уште многумина да утешиш и да охрабриш“. Морав многу да зборувам и од тоа почна да ме измачува грлото. Добив воспаление на грлото, кое до ден денешен во потполност го немам излечено. Понекогаш ми е многу тешко, едвај Литургија можам да служам.

     Ете, така животот тече....


                 Да воспоставиме прво мир во самите себе

       o.tadej4.jpgКога сум оптеретен со грижи и кога сакам своите манастирски, куќни, грижи да ги носам сам на себеси и да не ги предадам на Господ, еве на мене и на браќата невољи. И најлесната работа тешко оди. А кога сите грижи, себеси и браќата ќе ги предадам на Господ и најтешката работа со леснотија се извршува. Нема оптеретувања и браќата се меѓусебно мирни и тивки.

      Гледате као нашите мисли се страшна сила, моќ која или пореметува или дава мир. Кога е така тогаш да се потрудиме да се воспостави мир во нашата куќа, во семејството, во нашата држава, бидејќи државата е едно семејство.

      Мирот прво треба да се воспостави во нас, па потоа и однадвор ќе биде мир. Додека не воспоставиме мир во себе, нема да има мир ни наоколу. Ако домаќинот нема мир ни семејството го нема, а се е заради неговите мисли. Поради тоа тогаш себеси и своите ближни треба да ги предадеме на Бога и непрестано да се молиме. Бог е енергија, сила, моќ, радост и утеха и кога ќе го побараме, Он ќе ни го даде својот Боженствен мир. Со молитвата ја црпиме Боженствената сила во себе.

       Господ е секаде присутен и без Неговата промисла и без Неговото допуштение не бидува ништо на земјината топка, ниту во вечноста. Кога ќе ја зацврстиме таа мисла во себеси, тогаш ни е лесно. Бидејќи кога Бог би допуштил ние да правиме што сакаме и како сакаме би се случила катасрофа. Таков страшен хаос во космосот не може ни да се замисли. Он на разни начини не опоменува на Своето присуство. Ние, меѓутоа, тоа брзо го забораваме, посебно кога ни е добро. Забораваме дека сме овде привремено и мислиме дека овде ќе векуваме, и кога ќе дојдат невољи тогаш“Господи, спасувај!“. Па зошто тогаш да не се потрудиме своите карактерни особини да не ги промениме кон добро. Ни заповеда  да се молиме и за непријателите, не заради Него туку заради нас самите.

     o.Tadej.mirotoci.jpg Бидејки, се дотогаш додека ја задржуваме мислата за навредата која ни ја нанеле непријателите, пријателите, роднините, никогаш нема да имаме ниту мир ниту спокој. И кога како домаќини ги немаме, нема да ги имаат ни нашите родени. Со таквите свои мисли сами себеси се тиранисуваме. Затоа да се учиме и себеси и другите, секаде да биде Боженствениот мир. Сите околу нас, не само луѓето, туку и животните и билките бараат од нас внимание и љубов. Се на светот е поврзано. Ниту ние можеме да живееме без билниот свет ниту билниот свет без нас, кога е така сите сме и еден род.

    “Затоа да се молиме  на Господ да ни даде сила и моќ да бидеме добри, племенити, мирни, тивки, полни со љубов и добрина. Ви посакувам мир и радост од Господ во вашиот дом, во нашата држава и на сите луѓе на светот“- порачува така отец Тадеј од манастирот Витовница.


Подготви: Сузана  Стефановска

Посети:{moshits}

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 731
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »