логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 18.01.2013 год.

ДОДЕKА СЕ РЕШАВА ЦРKОВНИОТ СПОР

Богословијата доби образовна автокефалност

МПЦ-ОА се бори да ~ се признае црковна самостојност, но нејзините образовни институции веќе од поодамна се прифатени од сите православни цркви

Православните цркви, кои се уште не ја признаваат автокефалноста на МПЦ-ОА, сепак целосно и безрезервно ги прифаќаат македонските православни образовни институции. Па, така, теолозите со завршено средно богословско училиште и со Богословски факултет, без каков и да е проблем, ги продолжуваат школувањата на институциите во православните земји. Дипломите што ги добиле кај нас се прифаќаат дури и во Србија и во Грција, земји чии православни цркви прават најголеми проблеми за признавањето на нашата црковна автокефалност. Уште подобра е ситуацијата кога е во прашање односот на Руската, Романската, Бугарската и другите православни цркви.

Уважувањето на нашите црковни образовни институции завчера доби нов импулс откако Московската духовна академија на Руската православна црква потпиша договор со универзитетот „Свети Kирил и Методиј“, од кој произлегува дека ќе бидат признаени документите за образовните и за научните степени на Богословскиот факултет на МПЦ-ОА, кој е дел од универзитетската заедница. Минатата година, познатиот руски теолог Андреј Kураев, кој предава на Духовната академија на Руската црква, беше во посета на МПЦ-ОА.

Митрополитот Агатангел, кој раководи со Македонска православна богословија, вели дека третманот на нашите црковно-образовни институции покажува дека проблемот за нашата црковна автокефалност е само политички.

- Тоа е доказ дека другите православни цркви добро знаат оти тука дејствува црква која е жива и активна. Да беше поинаку немаше да постои целосно рамноправен третман на образовните институции. Ниту самата СПЦ никогаш досега, во изминативе 45 години откако постои Богословијата, не направила проблем кога нашите матуранти посакале да го продолжат школувањето таму - вели владиката Агатангел.

Тој додава дека на Богословскиот факултет сега предаваат двајца професори што завршиле теолошки студии во Москва и во Санкт Петербург. Јеромонахот Григориј Настески од Скопската епархија минатата година одбрани докторска дисертација на Богословскиот факултет на Бугарската православна црква во Софија. Веќе со децении нашите матуранти и студенти го продолжуваат теолошкото образование на факултетите на католичката и на протестантските цркви. Моментно тројца наши млади студенти, кои претходно го завршиле средното богословско училиште на МПЦ-ОА, сега студираат на Теолошкиот факултет на Грчката православна црква во Солун. Тие таму посебно го усовршуваат византиското црковно пеење бидејќи во нашата црква постои дефицит на кадри што се подготвени да го применуваат. Тоа се први македонски студенти што учат таму, а како помош примаат и стипендија од МПЦ-ОА.

- Тоа е доказ дека нашите дипломи се валидни секаде во православниот свет, а тоа покажува со какво уважување се третираат знаењето и подготвеноста, претходно стекнати на нашите образовни институции - вели Петко Златевски, професор на Богословскиот факултет.

Бранко ЃорЃевски- Дневник

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 714
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

« »