логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Лекарот на душите и телата

Господ има толку љубов што сака сите луѓе да се спасат и да бидат вечно со Него на небото и да ја гледаат славата Негова. Таа слава ние не ја знаеме во потполност, но преку Светиот Дух делумно ја разбираме. Кој не Го познал Светиот Дух, не може да ја разбере оваа слава, туку само верува во ветувањето на Господа и ги исполнува заповедите Негови. Но и тој е блажен, како што му кажал Господ на апостолот Тома (Јован 20,29). И тој ќе биде еднаков со оние кои уште тука ја виделе славата Божја.

Доколку сакаш да Го познаеш Господа, потполно смири се, биди послушен и воздржан во сè, сакај ја вистината. Господ неизоставно ќе ти дарува да Го познаеш преку Светиот Дух. Тогаш преку опит ќе дознаеш што е љубов кон Бога и што е љубов кон човекот. Во колку е љубовта посовршена, во толку е посовршено и познанието. Постои мала, постои средна и постои голема љубов.

Кој се плаши од гревот, го љуби Бога. Кој има умиление, има уште поголема љубов. Кој во душата има светлост и радост, има уште поголема љубов. Кој, пак, има благодат и во душата и во телото, има совршена љубов. Таа мерка на благодат Светиот Дух ја дарувал на мачениците, а таа им помага храбро да ги поднесат сите страдања.

Може ли некој да каже како ќе биде во рајот?

За тоа може да зборува само оној што преку Светиот Дух Го познал Господа и Неговата љубов кон нас.


Умножувањето на петте леба и петте риби

Господ е толку мил и драг што од Неговата љубов душата не може на ништо повеќе да мисли. Благодатта на Светиот Дух е толку сладосна и во толкава мерка го менува човекот, што овој заборава и на своите родители.

Душата која во потполност Го спознала Господа и се насладува со Него, повеќе ништо не сака и за ништо на земјата не се приврзува. Таа ниту понудено царство не би сакала, бидејќи љубовта Христова е толку сладосна и толку ја радува и весели што повеќе ниту царскиот живот не може да ја израдува.

Би сакал да кажам неколку зборови за мерката на љубовта Божја, секако колку што ќе ме вразуми благодатта Божја.

Прва љубов имаме таму каде што човекот се плаши со било каков грев да не Го разжалости Бога. Кој има ум чист од помисли, има друга љубов поголема од првата. Третата, уште поголема, е кога некој сетилно ја има благодатта во душата. А, кој има благодат од Светиот Дух и во душата и во телото има и совршена љубов. Од телото на оној што ќе ја сочува таа благодат ќе останат мошти, како што е случај кај светите маченици или пророци или преподобни или други големи светители.

Кој има благодат во таа мерка не чувствува љубов кон девојка (која инаку го насладува целиот свет), бидејќи од сладоста на љубовта Божја душата заборава сè земно. Благодатта на Светиот Дух ја повикува душата да Го љуби Господа совршено и во таа совршена љубов душата не се допира до светски работи, иако живее на земјата.

Нашиот ум е горд и затоа не можеме да пребиваме во таа благодат. Кога ќе ја изгуби, душата копнее за неа и со солзи ја бара, плаче, тажи и повикува кон Господа:

„Боже милостив, Ти гледаш колку е тажна душата моја и како тагувам за Тебе“.

На земјата нема толку кроток и мил човек како што е нашиот Господ Исус Христос. Во Него е нашата радост и веселба. Да Го возљубиме и Тој ќе нè воведе во Царството Свое, каде што ќе ја гледаме славата Негова.


Старец Силуан Атонски

Откако Господ преку Светиот Дух ми дарува да ја спознаам љубовта Божја, веќе 40 години тагувам и плачам за народот Божји.

О браќа, нема ништо поубаво од љубовта Божја, т.е. кога Господ ќе ја загрее душата со љубов кон Бога и ближните.

Голема е милоста Господова: душата го познала Бога, небесниот Отец свој и плаче и тагува затоа што многу Го натажила Бога, а Господ и дарува простување на гревовите и радост и среќа да може да Го љуби својот Создател и ближните свои, та да може да плаче за нив и да Го моли милостивиот Господ секоја душа да ја земе при Себе, каде што и ни подготвил место со Своето страдање на крстот.

Оној што ја почувствувал сладоста на љубовта Божја, при што душата му се стоплила со благодат и го љуби Бога и браќата, веќе делумно знае дека Царството Божјо е внатре во нас (Лука 17,21).

Извадок од книгата: Архимандрит Софрониј, Старец Силуан, Велес 2014, 393-395

 

https://bigorski.org.mk/slova/pouchni/carstvoto-bozhjo-e-vnatre-vo-nas/

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1311
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1856
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1237
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

Беседи

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

„Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи. Да имам пророчки дар и да ги...

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

Затoа, всушнoст, и Синoт сe oвoплoтил за сo Сeбe да им oбјави на луѓeтo и за Сeбe си, и за Oтeцoт и за Свeтиoт Дух, eднoсушнoтo Бoжeствo, трoичнo пo ипoстас....

БEСEДА  за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

БEСEДА за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

Јас сум вoскрeсeниeтo и живoтoт (Јн. 11:25). Oвиe свeти збoрoви ги изрeкoл Гoспoд Исус Христoс. Oн нe самo штo ги кажал, туку и сo дeлo ги дoкажал. Вoскрeснувајќи ја ќeрката...

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Голема е и длабока мистиката што овој четворокрак симбол ја содржи во себе; тој таинствено бил предобразуван низ целата епоха на Стариот Завет, како претсказание за Распетието на Синот Божји...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

 За едни, среќа е власта, за други-богатството, за трети-славата, јавното признание, за некого семејството, за некого работата.... Многу луѓе можат да кажат разни карактеристики за среќата. Но ниту една нема...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

Тoј пoчeтoк e вo Слoвoтo Бoжјo, вo Синoт Бoжји. Oн гo запoчнал и сoздавањeтo на свeтoт и спасeниeтo на свeтoт. Кoј и да сака да гoвoри билo за сoздавањeтo на...

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Свети Јован Крстител, кој од Господа бил предназначен да биде посредник помеѓу времето на Законот и времето на Благодатта, Го видел Спасителот Христос уште додека се наоѓал во утробата на...

« »