логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Заглавен стојам во духовната кал, а нема снага ни храброст во мене, совладан сум од бура на прегрешенија. Погледни на мене, Дево, те преколнувам Тебе, која го роди Словото, единствениот Човекољубец. Избави ме од секој грев, од сите душегубни страсти, секакво непријателско зло, за радосно да ти пејам: Моли Го Синот Свој и Бог, Непорочна, прошка на гревовите да им дарува на оние кои со вера прибегнуваат кон Твојот покров.
Утрена, петта недела од Постот

 Поуки од светите отци: Духот на кротоста не се вселува таму каде што гнев или страст пребива.
Свети Јован Златоуст

Ќе ја отворам устата моја и со Дух ќе се исполни, слово ќе и прословам на Царицата Мајка, светло ќе торжествувам воспевајќи ги сите Нејзини чудеса.
Ирмос од Пофалбата

Молитва:
 Пресвета Богородице, спомни нè во Твоето застапништво пред возљубениот Син Твој. Заштити нè нас, нашите сродници и ближни. Пресвета Мајко, се молиме во сиот свет да завладее мир. Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Исаија 45, 11-17
 Битие 22, 1-18
 Соломонови Изреки 17, 17-28; 18, 1-5
 
  Созерцание: Разумниот е воздржан во зборовите свои, трпеливиот е подобар од оној што бара знаење.
Соломонови Изреки 17, 27Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2871
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2683
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…