логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Со грешни дела си се приближила до вратите на пропаста, но Оној Кој ги сотре вратите на пеколот со силата на Своето Божество, ти ги отвори тебе вратите на покајанието, сефалена светителко, зашто Он Самиот е врата на животот.
Утрена, петта недела од Постот
Тропар на света Марија Египетска

 Поуки од светите отци: Кога Бог строго би ги испитувал делата кои Му се противни, ние не би живееле ниту еден ден.
Свети Јован Златоуст

Молитва:
 Подај ни, Боже, јасно да го согледаме она што ни носи мир. Во ова подобно време да итаме да чиниме дела, заради мир и добра волја, секаде околу себе и во светот. Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Послание до Евреите: 9, 1-7
 Свето Евангелие по Лука: 1, 19-49, 56
 
  Созерцание: Зашто нема да остане во Бога ниеден збор без сила.
Свето Евангелие по Лука: 1, 37Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2871
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2683
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…