логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Markov.freska1.jpg

 Величествен си, Владико Христе, во многуте чудеса кои ги направи. Зашто Ти со збор им даде светлина на слепите, ги отвори ушите на глувите и повикувајќи го пријателот Свој Лазар, како Бог, Ти го подигна од мртвите. 
Големо повечерие, Лазарева сабота

 Поуки од светите отци: Твојот ближен згрешил против тебе и те ожалостил. Препушти Му го тоа на Бога, а Он се ќе уреди многу подобро отколку ти што можеш да посакаш.
Свети Јован Златоуст

Молитва:
 Премини го прагот на мојот живот, Боже и истерај го злото кое во мене се крие, очисти ме, за и јас да воскреснам во славното Царство Твое! Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Исаија 49, 6-10
 Битие 31, 3-16
 Соломонови Изреки 21, 3-21
 
  Созерцание: Да ја пазиш правдата и правосудието Му е поугодно на Господа, отколку крвта од жртвите.
Соломонови Изреки 21, 3

Подготви: А.Л.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2871
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2683
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…