логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


Согрешивме, беззаконувавме, неправедно постапувавме пред Тебе, ниту сочувавме, ниту извршивме, што си ни заповедал, но не напуштај не сосема, Боже на татковците.

Согрешив, беззаконував, ја отвфрлив Твојата заповед, зашто во грев бев зачнат, и додадов рани врз своите рани, но Ти помилувај не, како милосрден Боже на татковците

Од Великиот Канон на св. Андреј Критски, петта седмица на Векикиот Пост 

 

 Поуки од светите отци: Заповедано ни е дека единствен наш непријател  е ѓаволот.
Свети Јован Златоуст

Молитва:
 Отче наш, помогни ни изборот во нашиот живот да биде благоразумен и со молитва, за да го задобиеме она што е вечно и невидливо, по застапништвото на Светите Твои. Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Исаија 37, 33-38; 38, 1-6
 Битие 13, 12-18
 Соломонови Изреки 14, 27-35; 15, 1-14
 
 Созерцание: Кој во Христа се крстивте, во Христа се облековте.
Галатјаните 3, 21

Подготви: А.Л

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3403
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3239
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…