логоFacebookTwitterYouTubeeMail


optinski.starci.jpg

Господи, дај ми со мир да примам се` што ќе ми донесе денов и да се предадам на
Твојата Света волја.
Упатувај ме и помогни ми во секој час на овој ден.
И било какви вести да добијам, научи ме да ги примам со мирна совест
уверен дека е тоа Твоја Света волја.
Управувај со моите мисли и чувства, и со сите мои дела и зборови.
Во се` непредвидливо што ќе ме снајде, не дозволи да заборавам
дека се` доаѓа од Тебе.
Научи ме правилно и разумно да се однесувам со секој член на мојата обител
и со своите ближни, та никого да не растревожам и разжалостам.
Господи, дај ми сила да го поднесам заморот  на овој ден и се` што ќе ми се случи
во текот на денот.
Управувај со мојата волја и научи ме да се молам, да верувам, да се надевам,
да трпам, да проштевам и сакам.
Амин.

 

Подготви: Стојанка ТежакПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2871
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2683
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…