логоFacebookTwitterYouTubeeMail

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

    Секој човек е приврзан кон обичното и вообичаеното. Ако човекот е навикнат на злото, тој тоа го смета за нешто нормално, за природна состојба, а доброто му се чини некако неприродно, вознемирувачко, невозможно. Додека, пак, ако човекот е навикнат на доброто, тој тоа го прави не затоа што мора, туку затоа што не може да не го стори тоа, исто како што човекот не може да не дише, а птицата да не лета.
Добриот човек најпрво се укрепува и се утешува самиот себе. И ова воопшто не е себично, како што тврдат некои; тоа е природен резултат од бескорисното добро кое носи врвна духовна радост на секој што го извршува. Вистинското добро секогаш длабоко и чисто го утешува оној што со доброто ја обединува својата душа. Па може ли да не се радуваш кога од мрачното подземје ќе излезеш на сонце и меѓу миризливи цветни полиња! Не треба да се обвинува човекот: „Ти си егоист, ти чувствуваш задоволство од својата добрина“. Не, тоа е единствената несебична радост – радоста од доброто, радоста на Царството Божјо. И преку оваа радост човекот ќе се спаси од злото и ќе живее вечно во Бога.
За човекот кој не доживеал задоволство од направеното добро, тоа му се чини како непотребно измачување…


Архимандрит Јован Крестјанкин

 

 

 Избор од фб профил на Тивериопол

 

 Друго:

 

  Архимандрит Јован Крестјанкин: Првиот степен на љубовта е сомилоста

старец Јован (Крестјанкин): Беседа

o.Јован Крестјанкин - Поука (15.06.2018)

Душата – храм на Светиот Дух – старец Јован Крестјанкин (28.05.2015)

Спомен на старец Јован Крестјанкин 

  ЗА ОТЕЦОТ ЈОВАН КРЕСТЈАНКИН

Арх. Јован Крестјанкин - Да ги оживееме срцата поради Бог !

  Писма од Архимандрит Јован (Крестјанкин

  арх.Јован Крестјанкин- Царевото на царот или жигот на ѕверот

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2746
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1924
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…