логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Уште необјавено

 

"Кога би работеле на сопственото поправање и кога повеќе би биле свртени кон внатрешното отколку кон надворешното, давајќи ѝ предност на Божјата помош, повеќе и подобро би им помогнале на другите. Над сѐ, така би ја добиле внатрешната хармонија што тивко им помага на луѓето кои ги сретнуваме, зашто внатрешната духовна состојба невидливо ја покажува добрината на душата и ги менува другите.

Кога некој се предава на надворешното делување пред да поработи на прочистување на внатрешната состојба, може духовно да се подвизува, но е потиштен и загрижен, во мака, му недостасува надежта во Бога и често го губи мирот. Кога ќе се ослободи од стариот човек и сѐ што е од овој свет, дури тогаш ја добива Божјата благодат и дури тогаш станува спокоен, а ги прави спокојни и сите други луѓе. Но ако ја нема Божјата благодат, не може да владее со себе ниту да им помогне на другите на начин на кој тоа би Му било мило на Бога. Треба да се натопи со Божјата благодат и дури потоа да почне да служи со своите, сега веќе очистени, сили заради спасение на другите."

- o.Јован Крестјанкин

 

Избор од ФБ профилот на: Моника Николова

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3393
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3224
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…