логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ЧИСТИ МИСЛИ ВО ЧИСТО СРЦЕ

Зо психијатријата како пример се наведува следната поучна историја. Во прекрасен сончев пролетен ден едно куче тргнало на прошетка низ градот. Изморено, влегло во една сала полна со огледала. Видело безброј кучиња во огледалата. Друштвото во кое допаднало не му се видело симпатично и тоа зар'жало. Сите кучиња му одговориле со р'жење. Бесен од недостигот на култура на песовите, нашиот херој уште пострашно им се озабил. Но, истото го направиле и тие. Тоа воопшто не му се допаднало и тој си заминал во мрачно расположение. Малку по него, во салата влегло друго куче. Кога во огледалото ги видело своите собраќа, тоа радосно мавнало со опашката. Тие одговориле на истиот начин. Тоа уште посмело и повесело се размавтало со опашката и видело дека и тие се расположени и дружељубиви како него. Така второто куче прошетката ја продолжило задоволно што по светот има толку мили и пријатни кучиња.

Што виделе двете кучиња во огледалата? Ништо друго, туку самите себеси. На сличен начин и ние околу себе го гледаме одразот на сопственете внатрешности - севкупност од горчини, недоумици и стравови, грубост, недостиг на толеранција итн. Често се прашуваме зошто луѓето се злонамерни лишени од добрина и сочуство? Не гледаме или не сакаме да водиме дека основната причина за тоа се нашите сопсвени мисли и нашето однесување со нив. Затоа треба да почнеме од нив.

crkva.prazna.jpg

ДА СЕ НАУЧИМЕ ДА ПРОСТУВАМЕ

Првиот чекор што треба да го направиме за да ги прочистиме мислите и чувствата е да се научиме да простуваме себеси и на другите. Ако сме искрени, што во случајот е задолжително, тоа воопшто не е лесно. Принципиелните и оние кои премногу бараат од себе секогаш наоѓаат поводи за гризење на совеста и за вина. Се измачуваат за мислите дека не се доволно благородни и добри, се укоруваат за речиси сите постапки. А од чувството за вина произлегуваат куп проблеми, вклучувајќи ги и здравствените: несоница, слаби нерви, хроничен стрес, депресии.

Тоа се однесува на едната категорија луѓе. На спротивниот пол се наоѓаат самовљубените егоисти кои никогаш за ништо не се виновни. Извинување за своите недостатоци и за своето однесување тие бараат во сето она што го прават другите. И многу добро умеат да се оправдаат. Себеси си простуваат се а на другите-ништо.
Ако и едните и другите се обидат да го променат начинот на мислење, ако се научат да простуваат-искрено, со чисто срце-и себеси и на блиските, тогаш животот ќе се промени на подобро.

 

Посети:{moshits}Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

« »