логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Скопје, 25 декември (МИА) - Со својот уметнички талент, како дел од музичкиот Пантеон на светската пијанистичка интерпретација, Симон Трпчески се вброи во најголемите амбасадори на Република Македонија ширум светот, истакна претседателот Ѓорге Иванов кој денеска на виртуозот на пијано Симон Трпчески му врачи Орден за заслуги за Македонија зашто ја афирмира  македонската култура со високите дострели на врвен пијанист.

- Низ својата суптилна мисија потврди дека Македонија е географски мала, но духовно и уметнички голема земја, чија непресушна креативност се вткајува во светското цивилизациско и културно наследство... Многупати досега и ние, дома, бевме сведоци на неговиот вистински триумф. На откривањето на скалата на неговите интимни доживувања во моментите во кои како најискусен медијатор, му даруваше на инструментот душа. Симон Трпчески преку клавишите на пијаното му докажа на светот дека Македонија, достојно на своите корени, е татковина на извонредни уметници, рече шефот на државата.

Трпчески им се заблагодари на сите кои придонеле за неговиот професионален развој, на своето семејство кое му го покажало патот кон ѕвездите, на неговите професори Романови кои, како што рече, му го покажале вкусот во музиката. Им се заблагодари на агенцијата ИМГ-Артист - за вербата и внимателното градење на неговата кариера низ светот, и на здружението КултурОп за поддршката и ентузијазмот за неговите активности во Македонија. Трпчески им се заблагодари и на сите колеги, пријатели, донаторите, а Орденот им го посвети на родителите и на својата две недели стара ќерка Лара.

- Верувам дека со сето она што го направив досега го заслужив овој орден, иако можеби звучи нескромно. Поради тоа што тоа не го правам само за себе или за своето семејство, туку го правам и за својата држава - Република Македонија, чиешто име е неизбежно поврзано со моето име насекаде низ светот... Јас сум производ на македонското музичко образование и со гордост тоа го кажувам насекаде во светот, рече Трпчески пред многубројните гости во претседателската вила Водно.

Критиката  го вбројува Трпчески во музичари со редок талент. Светскиот печат за него објави дека го освојува светот на класичната музика, како што Александар го освојувал стариот свет и дека влезниците за неговите концерти наскоро ќе се продаваат на аукција.

Исклучително богатата концертна 2009 година Трпчески ја заокружи  овој месец со голема европска турнеја на престижниот лондонски Филхармонија оркестар и легендарниот диригент Лорин Мазел. Трпчески настапи како солист во изведбата на Концертот бр. 1 за пијано и оркестар од Чајковски.

Во мај во Скопје тој свиреше со Оркестарот на Бољшој-театарот. Спектакуларниот концерт во преполната Метрополис арена остави печат на културата во Македонија оваа година, а има и историско значење за музичкиот летопис поради првото гостување на оркестарот на Бољшој во земјава. хс/паг/14:42Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Април 07, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како Barnes and Noble, Vivlio, Apple Books, Thalia, Kobo, Booktopia, Weltbild, Paagman, Ibs, Indigo и други. На македонски јазик книгата која инкорпорира 6 приказни, како…
Април 04, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните деца и да знаат што тие сакаат да прочитаат. Авторите од западноевропските земји се многу похрабри и добро е што издавачите прават напори да ги преведат, но им…

Соопштени европските награди за драмски превод за 2021 година, меѓу нив три на македонски јазик

Мар 22, 2021 Литература 120
Aleksandar.N.sv.Martinijan6
Исто така, меѓу најдобрите од два други јазични комитета се најдоа и преводите на две…

Македонскиот поет Игор Крајчев е поет на неделата на престижниот британски магазин “The Poet Magazine”

Мар 22, 2021 Литература 119
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Инаку. ова застапување на македонскиот поет Игор Крајчев во британскиот магазин, доаѓа…

Истражување на Харвард: Кои луѓе се посреќни, оние со повеќе време или оние со повеќе пари?

Мар 22, 2021 Друго од култура 135
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат најмногу животни исполнувања повеќе…

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

Но светиот Григориј имајќи го опитот на аскетите на Света Гора и на сите свети Отци на Црквата ни, се спротистави на оваа прелест, на рационализмот на западниот Варлаам, со...

« »