логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

„Од исконот“ е насловот на вокално-инструменталниот проект со кој вечерва во МОБ ќе почне манифестацијата

Со вокално-инструменталниот проект „Од Исконот“, вечерва во Македонската опера и балет во 20 часот, свечено ќе почне годинашното, 31 издание на манифестацијата „Денови на македонска музика“. Под диригентство на Саша Николовски-Ѓумар, а во режија на Сашо Миленковски, хорот и оркестарот на Операта и неколкумина македонски оперски солисти ќе изведуваат дела од постарата и средна генерација македонски композитори: Стојче Тошевски, Кирил Македонски, Трајко Прокопиев, Живојин Глишиќ, Томислав Зографски и Ристо Аврамовски. Како солисти ќе настапат оперските пејачи: Сандра Митровска, Владимир Саздовски, Зоран Сотиров, Александра Лазаровска, Марика Поповиќ, Славица Петровска-Галиќ, Горан Начевски и Весна Гиновска-Илкова. Сценограф на проектот е Живоин Трајановиќ.

Идејата за овој концерт со кој ќе се отвори единствената манифестација во земјава што ја третира македонската современа класична музика, е да се претстават дела кои се обединети во една заедничка тематика - фолклорот и нивниот однос кон историските случувања на Македонија. Претседателот на Сојузот на композиторите на Македонија кој е долгогодишен организатор на манифестацијата, Марко Коловски, вели дека вечерашниот концерт нема да биде обичен оперски концерт. „Со самото тоа што ќе има и режисер и сценограф, нумерите ќе бидат врзани во една лабава целина, ќе има определена хронолошка димензија и ќе има определена симболика која во контекстот во кој се наоѓаме, ќе го искаже односот на македонската музика кон актуелните политички теми, иако делата се пишувани во различни периоди“.

Годинашното издание на „Деновите на македонска музика“ ќе трае до 2 април и ќе се одвива на различни локации, во МОБ, во Домот на АРМ, Даут пашиниот амам и Музејот на град Скопје. Во деветте фестивалски вечери ќе бидат изведени најновите остварувања на македонските музички автори, дела од автори кои веќе не се меѓу нас, а оставиле неизбришлива трага во нашата музичка култура, како и дела на композитори од странство. Годинава ќе се реализираат 30 праизведби, а на фестивалот ќе настапат околу 300 музички исполнители.

„Деновите на македонска музика“ се поддржани од Министерството за култура, а се одвиваат под покровителство на претседателот на Македонија, Бранко Црвенковски. (Т.И.)

Утрински весникПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »