логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Сте ја слушале ли Ирина?


Наумовска има 25 години и зад себе многу настапи во Франција, Малезија, Шведска, Италија, Португалија... Македонската јавност многу ретко ја гледа. Конечно, кон крајот на април во КИЦ, ќе ја видиме со концерт оваа врвна македонска пијанистка, добро позната на светските сцени, а за нас делумно непозната


Ирина Наумовска е македонска пијанистка, која моментно живее во Белград, Србија. Таму дипломираше на Факултетот за музички уметности, магистрираше, а во тек е со докторатот по музика. Има 25 години и зад себе многу настапи на светските пијанистички сцени во Франција, Малезија, Шведска, Италија, Португалија... Македонската јавност многу ретко ја гледа, последен пат настапи во декември минатата година. Конечно, кон крајот на април во КИЦ, ќе ја видиме со концерт оваа врвна македонска пијанистка, добро позната на светските сцени, а за нас делумно непозната.

Неодамна се вративте од настап во Јапонија. Кои се впечатоците?
- На 13 март се вратив од Јапонија, од градот Хамаматсу, музички центар на оваа држава, каде имав настап, по вторпат. Минатата година бев учесник на пијано академија во овој град и од 300 учесници организаторите одлучија повторно да ме повикаат. Овој град е музички центар на Јапонија, таму се наоѓа и фабриката за музички инструменти "Јамаха". Впечатоците се многу пријатни. Изненадена бев од односот на организаторите, но и од односот на публиката, која иако гостувам по вторпат, веќе ме знаеше. Воодушевена бев од тоа дека во една далечна земја, како што е Јапонија, знаеја која сум јас и каде се наоѓа Македонија. Концертот во Јапонија се снимаше и во очекување сум на ДВД кое ќе биде достапно и за јавноста.

Може да се направи споредба помеѓу тоа како е да се свири дома и надвор?
-Основната разлика е во организацијата. На пример, во Јапонија организаторите ми понудија да избирам помеѓу повеќе сали со различна температура и јас да одлучам која температура најмногу ми одговара за свирење. А кај нас, уметниците кога свират најчесто се смрзнуваат или се препотуваат.

Во Македонија многу ретко Ве гледаме. Зошто?
- Одговорот веројатно пак е во организацијата. Јас имам голема желба да настапувам дома, а веројатно има и луѓе што сакаат да ме поканат, но организацијата е таа што ги кочи работите. Најголема чест и предизвик е да свирите дома, бидејќи сите очекуваат да го видат вашиот напредок. Добро е што сега во Македонија има концертна агенција, па веројатно работите ќе се придвижуваат. Во Македонија три и пол години воопшто немав настапувано. Минатата година имав настап во декември, а сега можам да го најавам и мојот концерт кон крајот на април, кој ќе се случи во КИЦ.

Веќе седум години живеете во Србија. Има разлики во пијанистичката сцена таму и во Македонија?
- Во секоја поголема средина има повеќе културни збиднувања, а во поглед на професионалното ниво таму има подобра организација. Во Србија секој месец имам по неколку концерти, а за настапите надвор, иако немам свој менаџер, музицирањата најчесто ми се покани од светски фестивали. Во Србија има многу гостувања од надвор, а кај нас поради организацијата и концертните сали, истите тие гости не можеме да ги видиме и чуеме.

Млад човек со многу награди
Ирина Наумовска е лауреат на меѓународните натпревари во Таранто, Сан Бартоломео, Белград, Париз, Софија. Добитник е на првата специјална награда на меѓународниот пијанистички натпревар во Кралството Мароко во категорија до 35 години во 1998 година. На Меѓународниот натпревар во Сан Диего во 2003 година и е доделена почесна награда за високоуметничка изведба. Во Македонија има освоено 7 први награди на републичките натпревари. За нејзините достигнувања во 1996 година ја добива наградата "13 Ноември", потоа "Климентина Рафајловска", а за време на студиите во Белград ја добива наградата "Олга Михајловиќ" за најталентиран студент.

Анита ЈОВАНОСКАПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »