логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Рецензија: Македонска филмска музика - Македонска филхармониЈа

 

Хронолошко претставување на македонската филмска музика беше направено со концертот на Македонската филхармонија во рамките на Деновите на македонската музика. Премиерната концертна изведба во живо на македонска филмска музика ни овозможи да откриеме нешто ново во музиката или нов поглед на музиката за што не сме биле свесни додека сме го гледале филмот. Сите солисти (Елена Христова, Александра Лазаровска, Владимир Поп-Христов, Здравко Ангелов) заедно со оркестарот и диригентот Борјан Цанев прикажаа современо толкување на композиторските перспективи. Низ сите филмски музички теми од вкупно 13 селектирани филма можевме да ги дефинираме автентичните развојни историски периоди на македонскиот филм. Еден од тие периоди е прикажан во филмовите „Фросина“ и „Волча ноќ“. Преку сличните теми, а тоа е животот во текот на војната, оригиналната музичка структура на Трајко Прокопиев успешно е исконбинирана со психолошкото дејствие. Од творештвото на Зографски слушнавме две теми од филмот „Пресуда“ и „Татко-колнати сме Ирина“. Камерниот музички звук, особено дојде до израз во „Татко“, поради комбинацијата од неокласика и македонски фолклор („Дафино, моме убаво“, Христова, вокал), со одмерената економска музичка партитура. Популарниот музички жанр, кој преовладува во филмот „Скопски сновиденија“ од Љубомир Бранѓолица, прикажува друга развојна фаза на македонскиот филм. Позитивната музичка содржина преовладуваше низ главните тематски материјали. Од еден од најплодните композитори на филмска музика Љупчо Константинов слушнавме музика од филмовите „Среќна Нова 49“ и „Црвениот коњ“. Низ музичките теми на Константинов можеме да размислуваме за релациите меѓу изворното и неизворното на филмската музика за комплексноста и разликите меѓу нив. Филмската музика на Илија Пејовски од филмовите „Оловна бригада“ и „Јазол“ го отвори вториот дел на концертот. И без да ја знаеме содржината, преку музиката на Пејовски можеме да го почувствуваме музичкиот континуитет низ филмот додека ги пополнува паузите во филмската акција. Во вториот дел доминираа најновите остварувања во филмската музика од филмовите „Превртено“, „Како убив светец“, „Големата вода“, „Балканкан“, кои го отсликуваат поновиот правец на развој на македонската популарна музика исполнет со комбинација од повеќе жанрови етно, поп, џез, електронска музика. Филмската музика од „Како убив светец“ од „Проект Жлуст“ не мора да ја идентификуваме со карактерите во филмовите. Солистичките настапи на В. Поп Христов-вокал, и З. Ангелов-кларинет, односно добриот вокал и импровизацијата на Ангелов дадоа тежина на музиката. Во меланхоличната тема „Циркус Ентропа“ од „Превртено“, особено дојде до израз солистичкиот настап на пијанистката Марија Вршкова со богатите градации на пијано-музиката. Ефектната музика од „Балканкан“ на Кирил Џајковски, во која доминира етно-музиката, беше реализирани со набиен ритмички пулс кај ударната секција, дополнета со лимените дувачки секции при што на етно-звукот му даде легитимен ефект.

Јулија Жабева- Дневник
 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »