логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


Скопје, 23 ноември (МИА) - Естонскиот филм „Клас“ во режија на Илмар Раг е прогласен за најдобар филм на Фестивалот на европски филм CinEdays 2007, кој вечерва во Младинскиот културен центар заврши со доделување на наградите. Филмот ја доби наградата Златна ѕвезда што Фестивалот првпат ја доделува годинава на своето шесто издание. „Клас“  обработува тема за насилство меѓу децата, а  двајцата главни актери  во филмот, Вало Кирс и Парт Јусберг,  денеска специјално допатуваа во Скопје за да ја примат наградата.

Сребрена ѕвезда за најдобра режија доби Нури Билге Џејлан, режисер на турско-француската копродукција „Годишни времиња“. За најдобро сценарио со Сина ѕвезда е награден Огнен Свиличиќ за босанско-хрватско-германската копродукција „Армин“, а втората Сина ѕвезда, за најдобро актерско остварување, и беше доделена на актерката Изилд ле Беско за улогата во швајцарско-францускиот филм „Истрел“ режиран од Жана Волц.

Наградата Златно сонце за најдобар филм во Регионалната програма „Балкан линк“ ја доби словенечкиот „Естрелита“ во режија на Метод Певец. Во програмата „Балкан линк“ беа доделени две специјални награди за актерско остварување - младиот актер од Македонија Марко Ковачевиќ за улогата во филмот „Естрелита“ од Словенија и актерката Арта Доброши за улога во филмот „Магично око“ од Албанија.

Одлуката за наградите ја донесе тричлено жири - Макс Азуле, претседател, и Станислав Семерџиев и Антонио Митриќески, членови. Азуле рече дека немале проблем за донесување на одлуката, а резимирајќи ги осумте фестивалски дена  истакна дека е импресиониран од амициозноста, талентот и квалитетот  на   12-те филма во натпреварувачката програма.

Азуле, кој е основач и актуелен директор на Академијата за филм ЕСРА во Париз, која  оваа година организира студии и во Скопје, рече дека во план е во јули идната година во Охрид да биде организиран Фестивал на францускиот филм во Македонија.

Со звуците на Одата на радоста, химната на Европската унија, наградите на годинашниот Фестивал на европскиот филм „Синедејс“ ги врачуваа претседателот на жирито Азуле, евроамбасадорот Ерван Фуере, амбасадорите на Франција и на Германија Бернар Валеро и Ралф Бред, градоначалникот на Скопје Трифун Костовски и директорот на Младинскиот културен центар Борис Момировски.

За затворање на Фестивалот беше прикажан филмот во француско-австриска копродукција „Ние толку многу се презиравме“, снимен за 50-годишнината од формирањето на ЕУ, а режисерот Френк Апредери и актерката Сара Бијасини беа гости на проекцијата. хс/ев/21:52Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 898
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 976
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1599
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

Мораме да го слушаме Господ и да го правиме она што Господ ни заповеда и тогаш нема да ни требаат чуда за да веруваме! Верата доаѓа од срцето! Кога човек...

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

Она за што друго сакав да споделам, е за стравот во светот од сè и сешто и барањето на еликсирот за вечен живот или поточно долгоденствие за нас „емигрантите од...

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

    Богочовекот Исус Христос воспоставува, за нас, духовно правило да бараме од Него нешто душеполезно во име на Некој што неизмерно Му значи. Нема ли Он Самиот прв да го...

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

 Денес, во времето на една општа криза што го допира секој сегмент од живеењето на луѓето, темата за радоста е значајна и актуелна. Сама по себе, темата не е нова,...

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Честопати може да се слушнат прашања од наши верници за значењето на овие зборови. Што значи да се земе својот крст? Секој човек има свој крст и тој ќе го...

« »