логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

НА ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ

 


Македонскиот филм "Превртено" на Игор Иванов, вчера премиерно се прикажа пред солунската публика, како дел од програмата на 48. Интернационален солунски филмски фестивал којшто се случува од 16 до 25 ноември 2007 година.
Минатата недела, филмот имаше германска премиера на фестивалот во Брауншвајг, а по Солун, фестивалската турнеја "Превртено" ја продолжува на филмскиот фестивал во Каиро.

 


Вечер

Посети:{moshits}

Одличен прием на „Превртено“ во Солун


Кадар од филмот „Превртено“ на режисерот Игор Иванов

Поради проблемот со името, не знаеме дека оваа мала земја прави толку добри остварувања, беше еден од коментарите за филмот на Игор Иванов

Од нашиот известувач
СУНЧИЦА УНЕВСКА

Четириесет и осмото издание на годинешниот Солунски филмски фестивал се одржува од 16 до 25 ноември, а двете негови главни ѕвезди се Џон Малкович и Дени Гловер. Малкович беше на самиот почеток кога и му беше врачена наградата „Златен Александар“ за животно дело, додека крајот на фестивалот ќе го одбележи холивудскиот актер Дени Гловер, кој ќе одржи и мастер класа.

Годинешниот Солунски фестивал носи дури 280 филма од независна продукција поделени во главната програма, во која за „Златен Александар“ и за 37.000 евра се натпреваруваат први и втори остварувања на авторите, потоа во новововедената програма „Независни денови“, во традиционалната балканска програма итн. Во „Балкански преглед“ од Македонија годинава го имаме „Превртено“ на Игор Иванов, кој имаше проекции изминатите два дена и помина одлично. Салата беше преполна, филмот беше испратен со аплауз, а потоа во дискусијата со режисерот Иванов беа поставувани многу интересни и содржински прашања. Без никаков проблем околу тоа од каде доаѓа овој филм, туку баш обратно, едно од прашањата до Иванов беше како е можно една толку мала земја да прави толку убави филмови. Во таа смисла беше и констатацијата на едно момче од публиката, кој рече дека поради проблемот со името всушност не знаеме дека во соседството се прават вакви добри остварувања.

Македонија во Солун е присутна и преку екс-ју омнибусот „Некои други приказни“ во кој на тема бременост учествуваат пет режисерки од земјите на поранешна Југославија, меѓу кои е и Марија Џиџева. Станува збор за проект кој се натпреварува за грант во рамките на Балканскиот фонд, каде наградите се веќе поделени, а „Некои други приказни“ доби Специјално признание.

Солун е многу значаен фестивал бидејќи успева да донесе огромен број филмови и гости, бидејќи има извонредна публика и бидејќи успева некаде на крајот од годината да направи еден сублимат на се она што ја одбележало таа година. Тука се: „Во дивината“ на Сон Пен, „Кукавичкото убиство на Џеси Џејмс од страна на Роберт Форд“ на Ендрју Доминик, „Го служев англискиот крал“ на чешкиот култен автор Јиржи Менцел, кој годинава претседава со жирито во Солун, „Ирина палм“ на Сем Гарбарски, потоа од Балканот „Армин“ на Огнен Свиличиќ, „Стапица“ на Срџан Голубовиќ, „Судбина“ на Зеки Демиркубуз и многу други. Фестивалот го отвори филмот што го отвори и Кан „Моите ноќи со вкус на боровница“ на Вонг Кар Ваи, а ќе го затвори филмот од Венеција „Дарџелинг лтд“ на Вес Андерсон.

Фокусот годинава е на американскиот независен автор Џон Сејлс на кого Солун му прави комплетна ретроспектива, како и на јапонскиот гениј на филмот Микио Нарусе. Мастеркласи годинава одржаа и Алфонсо Куарон и актерите Дејвид Стратерн и Крис Купер. Шпанскиот филм е застапен со 19 филма, а Солун го очекува и актерот Хавиер Бардем. Се чини дека посветата на независниот филм годинава е полн погодок.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 714
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 812
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1392
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »