логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Во почетокот на месец мај од Холивуд во Македонија ќе пристигне продуцентскиот тим на филмскиот проект “Трето полувреме” (“The Third Halftime”) предводен од продуцентот Бранко Лустиг и режисерот Дарко Митревски.

На инсистирање на режисерот Митревски (којшто е воедно и автор на сценариото), продуцентите доаѓаат во Македонија не би ли се запознале со нејзините локациите, инфраструктурата, техничките и човечки потенцијали. Овој тим ќе престојува неколку дена во Скопје и Битола, по што ќе биде донесена одлука дали постојат услови “Трето полувреме” да се снима во Македонија.

Филмот ќе го продуцира светски познатиот продуцент Бранко Лустиг (двапати добитник на Оскар за најдобар филм за “Schindler’s List” и “Gladiator”, долгогодишен соработник на Стивен Спилберг и Ридли Скот, продуцент на“Hanibal”, “Kingdom of Heaven”, “American Gangster”, “Black Hawk Down” и “Sophie’s Choice”, како и на телевизиските серии“The Winds of War” и “War and Remembrance”).

Зад продукцијата на “Трето полувреме” стои филмската компанија King’s Road Entertainment (позната по некогашните филмски хитови “All of Me” со Стив Мартин, “Creator” со Питер О’Тул и Мериел Хемингвеј,  “Jacknife” со Роберт Де Ниро, “Rent-a-coop” со Лајза Минели и Берт Рејнолдс, “Big Easy” со Денис Квеид и Елен Баркин, итн.). Сопственикот на компанијата, господинот Свен Ебелинг (инаку добитник на Оскар за филмот “Ноњхере ин Африца”) исто така ќе биде дел од тимот кој ќе престојува во Македонија. Засега се уште не се одредени соработниците коишто ќе ја сочинуваат авторската екипа на овој филм (сценографија, костимографија, монтажа, итн.), со еден исклучок: саундтракот ке го потпише композиторот Кирил Џајковски, уште еден македонски уметник кој работи во Калифорнија.

Инаку, “Трето полувреме” е филмска приказна за скопскиот фудбалски тим “Македонија” кој во времето на Втората светска војна станал шампион на тогашната фашистичка фудбалска лига – под водство на својот тренер, Евреинот Шпиц. Во овој проект за првпат на филмското платно ке бидат прикажани спектакуларните фудбалски натпревари од триесетите и четириесетите години на дваесеттиот век, но и низа други историски настани: Македонија под фашистичка окупација, трагедијата и холокаустот на македонските Евреи, како и борбата на една мала земја за стекнување слобода и независност. Филмот ке биде снимен на англиски јазик, со холивудски кастинг, но предвидено е во него да играат и многумина македонски и балкански актери.

 ИЗЈАВА НА АВТОРОТ

“Трето полувреме” е приказна базирана врз вистински настани кои се случиле во Скопје во периодот на Втората светска војна. Таа приказна ја слушнав од устите на малкумината преживеани учесници, во времето кога ја создавав телевизиската серија “Досие Скопје”. Првата верзија на ова сценарио беше напишана пред осум години - но со оглед на големиот буџет, огромниот кастинг и комплицираните продукциски барања, не постоеја услови тој филм да биде реализиран како македонска продукција. Желбата ова сценарио да ги пронајде своите продуценти и еден ден да биде снимено беше и мој најголем мотив за заминување во Америка. Еве, не помина многу време, а таа желба започна да се остварува!

Тој филм е приказна за фудбалот кој во дадени историски услови станал повеќе од игра, се претворил во бојно поле помеѓу Доброто и Злото… но ќе има во тој филм уште многу за нас битни работи. Мене најдрага ми е сцената на полуфиналниот натпревар за шампионската титула: тогашниот скопски стадион е исполнет до последно место, а на околните дрвја се качени деца кои на сиромашните граѓани (кои немаат пари за билет) им го прераскажуваат текот на натпреварот… И во еден момент 10.000 луге на трибините започнуваат да скандираат “Македонија, Македонија”. Децата рапортираат: “Еве, навивачите го скандираат името на нашиот тим”, а еден од луѓето тивко прошепотува: “Не е тоа само името на тимот… Тоа е име на нашата земја!”. Мислам дека не само за мене како автор, туку и за сите нас во Македонија ќе биде возбудливо кога еден ден оваа реченица ке биде изговорена на филмските платна по Америка и Европа.

Дарко Митревски

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Ноември 29, 2022
1926.Sava.SHumanovich

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Белград, во рамките на дводневната научна конференција во изминатиот викенд, истакнати експерти од Србија, Хрватска, Северна Македонија и Франција…
Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Јул 24, 2022 Друго од култура 597
TViTer319
Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 918
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 1000
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

    Некаде во своите дела светиот Старец Јосиф Исихаст вели: „Ако не ја достигнеш благодатта Божја во најголема мера, не сметај се себеси за потполн човек“. Си велам, само потполн...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Во Црквата не постои надворешен, т.е. научен критериум за познавање на Вистината – Христос, туку постои внатрешен, аскетско-исихастички (молитвен) критериум, преку кој лично и опитно Го познаваме Христос Вистинскиот Бог.Кога...

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Животот на Златоуст бил тежок и бурен. Тоа е живот на подвижник и маченик. Меѓутоа, Златоуст не се подвизувал во својата келија, ниту пак во пустина, туку сред животната таштина,...

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Градот војува сам со себе, завојувал сам со себе, се гази од своите сопствени нозе, се руши од своите сопствени раце, одекнува од своите сопствени извици. Она што е кај...

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

« »