логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Филмаџиите бараат буџет поголем за 150 отсто

Директорот на Фондот, Дејан Илиев, бара Владата да го зголеми буџетот за филм за околу 2,4 милиона евра, за да може да ја реализира предвидената програма

Триесетина филмски автори и неколкумина продуценти чекаат одговор од Филмскиот фонд кои проекти им се одобрени за годинава. Тие се во недоумица дали ќе добијат пари, но и дали ќе имаат време да ги реализираат филмските проекти. Управниот одбор ги разгледа проектите и му ја достави програмата на министерот за култура Арификмет Џемаили, кој, откако ќе ја разгледа програмата, ќе го има последниот збор.Првично беше најавено дека резултатите ќе бидат објавени пред два месеца, но работите запнаа зашто Фондот годинава почна да работи како посебна институција. Конкурсот беше отворен во декември минатата година.

Директорот на Фондот, Дејан Илиев, најави дека побарал од Владата да го зголеми буџетот на Фондот и тоа за околу 2,5 милиона евра. Сумата што Владата му ја даде на Фондот е 99 милиони денари (околу 160.000 евра), а тој ќе бара околу 400.000 евра, за да може да ја реализира програмата што ја замислил.Постои добро расположение кај Владата за добивање поголема поддршка. Мора да имаме малку трпение, сепак ова е прва година на Фондот и мора внимателно да работиме - рече Илиев.

Деновиве во Министерството за култура се изработува детаљна евиденција за тоа кои филмски проекти се заостанати од минатата година. Од долгометражните филмови што беа одобрени, беа откажани два. Иво Трајков требаше да снима филм според романот на Стојан Андов „Стравот и љубовта“, но се откажа од проектот. Сценариото за филмот го направи актерот Мето Јовановски. Филмот требаше да се снима во продукција на „Кавал“. Од Министерството велат дека тој ги вратил парите што ги добил за развој на сценарио.

Слична судбина имаше и идејата за филмот „Македонски рулет“ од Љубиша Георгиевски, што требаше да го режира Дарко Митревски, но поради тоа што не нашол заинтересиран копродуцент и бил презафатен во САД, се откажал од идејата да го снима филмот.Трајков како прв сценарист на филмот ги врати парите што беа исплатени за развој на сценарио. Митревски се' уште не ги вратил 400.000 денари - велат од Министерството. Фондот ќе преземе два долгометражни филма што требаше да се снимаат лани. Тоа се „Ова не е американски филм“, по текст на Сашо Миленковски, во режија на Сашо Павловски и „Војната заврши“ на Митко Панов. Според Илиев, преземањето проекти од претходната година нема да му претставува проблем на Фондот.

Сребра Пашовска- ДневникПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Ноември 29, 2022
1926.Sava.SHumanovich

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Белград, во рамките на дводневната научна конференција во изминатиот викенд, истакнати експерти од Србија, Хрватска, Северна Македонија и Франција…
Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Јул 24, 2022 Друго од култура 615
TViTer319
Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 936
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 1014
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

    Некаде во своите дела светиот Старец Јосиф Исихаст вели: „Ако не ја достигнеш благодатта Божја во најголема мера, не сметај се себеси за потполн човек“. Си велам, само потполн...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Во Црквата не постои надворешен, т.е. научен критериум за познавање на Вистината – Христос, туку постои внатрешен, аскетско-исихастички (молитвен) критериум, преку кој лично и опитно Го познаваме Христос Вистинскиот Бог.Кога...

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Животот на Златоуст бил тежок и бурен. Тоа е живот на подвижник и маченик. Меѓутоа, Златоуст не се подвизувал во својата келија, ниту пак во пустина, туку сред животната таштина,...

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Градот војува сам со себе, завојувал сам со себе, се гази од своите сопствени нозе, се руши од своите сопствени раце, одекнува од своите сопствени извици. Она што е кај...

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

« »