логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


 

„Оние другите" е холандски филм на Илја Кок и Вилјем Тимерс, кој ја покажува обземеноста на европските туристи со егзотиката, заборавајќи дека и на другата страна станува збор за човечки судбини

Сунчица Уневска

На „Астерфест" публика има секогаш, па така е и оваа година, со оглед на тоа што проекциите на кратките и креативни документарни филмови започнаа уште првиот ден и тоа со маратон од 13 филма, а продолжија со несмален интензитет и за време на викендот. Но, она што е особено, е што на "Астерфест" секој ден пред проекциите се одржуваат средби со гостите и автори на филмовите, а кои се секогаш полни со млада публика. Филмовите, кои ги селектираат Астрид Бусинк и Омар Абу ел Руб, а кои се дојдени од сите страни на светот, овозможуваат навистина неверојатни средби и откритија, неверојатни приказни и настани. Овде ќе издвоиме само два филма и средбата со нивните автори, бидејќи станува збор за нешто навистина особено.

Првиот е филмот за племето Мурси од Јужна Етиопија, кој го направиле всушност двајца туристички работници, Илја Кок и Вилјем Тимерс, поттикнати од тие неверојатни средби на припадниците на племето и туристите, кои секогаш завршувале само со сликање, без интерес на ниедната страна за животот на другите. Филмот се вика "Оние другите" и открива нешто навистина фасцинантно, племе во кое жените си ги сечат долните усни и со текот на времето така ги растегнуваат што во нив ставаат украсни чинии и на тој начин, со таа нивна традиција се сликаат и заработуваат од странците. Авторите ја следат приказната за една холандска жена и една жена од племето, која единствена сакала да зборува. Филмот се претвора во неверојатна критика на нашиот евроцентризам, со кој не сме свесни на каков начин се однесуваме кон другите и како тие учат од животот, што треба да ни понудат за да заработат од нас и да можат да живеат. Многу впечатлива и трогателна приказна, која ве тера да се засрамите.

Втората приказна доаѓа од Црна Гора и во Струмица беше авторот и професор Владимир Перовиќ кој на многу интересен начин ни ја објасни приказната од филмот со чуден наслов, "Животот, приклученијата и одржливиот развој на еден петел". Станува збор за еден традиционален настан во приморскиот град Пераст во Црна Гора, каде што секоја година се одбира петел за да учествува на еден посебен настан. А тој настан е славење на победата на Турците од пред 350 години. "Животот на животното, вели Владимир Перовиќ, може да биде одржлив се' додека не се појави човекот."

Во Струмица веќе пристигнаа македонските автори чии филмови ќе бидат прикажани во програмата "Мери Дионс", а традиционално во неверојатната атмосфера во манастирот во Велјуса се одржа и средбата со годинешните лауреати, која исто така беше посебна по многу нешта.

Извор: Утрински весникПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 898
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 978
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1600
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

Мораме да го слушаме Господ и да го правиме она што Господ ни заповеда и тогаш нема да ни требаат чуда за да веруваме! Верата доаѓа од срцето! Кога човек...

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

Она за што друго сакав да споделам, е за стравот во светот од сè и сешто и барањето на еликсирот за вечен живот или поточно долгоденствие за нас „емигрантите од...

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

    Богочовекот Исус Христос воспоставува, за нас, духовно правило да бараме од Него нешто душеполезно во име на Некој што неизмерно Му значи. Нема ли Он Самиот прв да го...

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

 Денес, во времето на една општа криза што го допира секој сегмент од живеењето на луѓето, темата за радоста е значајна и актуелна. Сама по себе, темата не е нова,...

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Честопати може да се слушнат прашања од наши верници за значењето на овие зборови. Што значи да се земе својот крст? Секој човек има свој крст и тој ќе го...

« »