логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


„Златната потковица" ја доби британскиот филм „Откачување", а наградата „Ѓорѓи Абаџиев" му припадна на „Пијано" од Ерменија

„Златната потковица" на 8. Интернационален филмски фестивал „Астерфест", која се доделува за документарните филмови од програмата "Астердокс", ја доби британскиот филм „Откачување" на Финлај Претсел и Адријан Мекдауел, чија откачена приказна го следи годишниот фризерски натпревар во еден шкотски затвор. „Сребрената потковица" отиде за холандскиот филм „Оние другите", кој многу луцидно ни го открива "егзотичниот" свет на племето Мурси, виден низ очите на европските туристи. Режисерите на овој филм се двајца туристички работници Илја Кок и Вилјем Тимерс. Додека, третата награда, односно „Бронзената потковица" ја освои неверојатната ода за осаменоста, шведскиот филм „Клаес" на Мартина Карлштед.

Македонскиот режисер Владимир Блажевски и двајцата негови колеги, Срѓа Пенезиќ, режисер, писател и продуцент од Лос Анџелес и Александар Штиглиќ, режисер и експерт за анимација од Нови Сад, кои беа членови на годинешното жири, изјавија дека го преземаат целиот ризик определувајќи се за овие филмови, иако знаат дека некое друго жири би одлучило поинаку.

Македонскиот краток игран филм „Бардо" на Марија Апчевска, со кој се отвори фестивалот и кој пристигна во Струмица директно од Берлин, освои две награди. Жирито го прогласи овој филм за најдобар во програмата за кратки играни филмови "Глобална фикција", а исто така, му припадна и наградата "Ацо Алексов" за најдобар млад македонски автор. А новововедената награда "Ѓорѓи Абаџиев" за најдобро сценарио отиде кај француско-ерменската копродукција "Пијано" на Левон Минасиан.

За најдобар анимиран филм беше прогласен полскиот "Изгубениот град Свитез" на Камил Полак, направен по една епска поема од 19 век. "Старозлатниот проектор" го доби потресната руска животна приказна на Рајнер Лудвигс "Приказната на Леонид", која комбинира анимација и документарност, а Специјалната диплома му беше доделена на исклучителниот црногорски филм "Животот, приклученијата и одржливиот развој на еден петел" на Владимир Перовиќ. Во програмата "Мувиленд", фокусирана на современите кратки филмови од Русија, наградата ја доби "Ќе го заборавам овој ден" на Алина Рудницкаја. (С.У.)

Извор: Утрински весникПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 898
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 978
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1602
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

Мораме да го слушаме Господ и да го правиме она што Господ ни заповеда и тогаш нема да ни требаат чуда за да веруваме! Верата доаѓа од срцето! Кога човек...

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

Она за што друго сакав да споделам, е за стравот во светот од сè и сешто и барањето на еликсирот за вечен живот или поточно долгоденствие за нас „емигрантите од...

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

    Богочовекот Исус Христос воспоставува, за нас, духовно правило да бараме од Него нешто душеполезно во име на Некој што неизмерно Му значи. Нема ли Он Самиот прв да го...

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

 Денес, во времето на една општа криза што го допира секој сегмент од живеењето на луѓето, темата за радоста е значајна и актуелна. Сама по себе, темата не е нова,...

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Честопати може да се слушнат прашања од наши верници за значењето на овие зборови. Што значи да се земе својот крст? Секој човек има свој крст и тој ќе го...

« »