логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


ГОРАН СТЕФАНОВСКИ ЗА ГОСТУВАЊЕТО ВО БРИТАНСКА ПРЕСТОЛНИНА


Претстава на македонски во Лондон е голем поен за Македонија


Настапуваме суверено и самоуверено, како и што доликува, во култното место на театарот на Шекспир. Ова го сметам за брилијантен погодок во центар, како во културна, така и во културно-политичка смисла, вели Стефановски


Гостувањето на Народниот театар Битола на македонски јазик во Лондон е огромен поен за културата на Република Македонија, вели Горан Стефановски, драматург и наш културен амбасадор во Велика Британија. Битолскиот театар викендов на сцената на Шекспировиот театар Глоубб ќе го изведе третиот дел од претставата Хенри Шестии од Шекспир. На фестивалот гостуваат 37 театри од целиот свет со над 600 актери. Тие од 23 април до 9 јуни на свој јазик ги изведуваат драмите на Шекспир во негова чест.
-Настапуваме суверено и самоуверено, како и што доликува, во култното место на театарот на Шекспир. Станува збор за темелна афирмација на нашиот театар во буквално светски релации. Ова го сметам за брилијантен погодок во центар, како во културна, така и во културно-политичка смисла, изјави Стефановски.

Во историската трилогија Хенри Шестии, одделно учествуваат и театрите од Белград и Тирана, на српски, односно на албански јазик. Режисер на проектот е Џон Блондел од САД. Фестивалот за Шекспир е дел од Културната олимпијада во Лондон.

Според Стефановски за настанот веќе нашироко се пишува во сите водечки британски весници со оглед дека станува за клучен културен настан во Велика Британија.
Стефановски неодамна ја заврши Одисејаа, драма нарачана од загрепскиот театар Улисисс, основан од актерот Раде Шербеџија. Претставата ќе ја режира Александар Поповски и премиерно ќе биде изведена на 20 јули на островот Бриони во Хрватска. Екипата на Одисеја" ќе ја предводи Никола Ристановски, а ќе играат актери од Ателје 2122 од Белград, театарот Гавелаа од Загреб и Народно гледалишче од Марибор. Дел од екипата е и славниот ветеран Ѓуза Стоиљковиќ.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 803
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1378
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 8026
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »