логоFacebookTwitterYouTubeeMailРодителите со своите деца активно поминуваат 40 минути дневно, предупреди Жељко Вранковиќ, полициски службеник на Одделението за превенција во полициската станица (ПС) во Осијек.

Резултатот е од малку постаро истражување спроведено во Хрватска, кое при поновите минатогодишни истражувања го потврдија и некои интернетски портали, вели Вранковиќ. Колку е точно дека родителите толку малку време одвојуваат за своите деца, се обидовме да дознаеме од Павле Мамужиќ, психолог во О. У. „Младост“ во Осијек.

- Првпат слушам за тој податок и тешко ми е да поверувам во таа минутажа. Ми се чини дека повеќето родители со тоа нема да се согласат. Посебно сега кога времето е поубаво и кога многу родители се надвор со своите деца. Тоа сигурно не е само 40 минути на ден. Каде е тука и времето поминато дома? Сметам дека податоците повеќе се однесуваат на постари деца од 13-14 години па нагоре – вели психологот.

- На таа возраст доаѓа и прашањето за осамостојување на децата, кога примарните односи им се во кругот на врсниците. Децата на таа возраст почнуваат да го бараат својот идентитет и се обидуваат да се одвојат од родителите. Не е пожелно да се настапува кон децата со репресивни методи, на пример треба да се одреди време кога детето може да го помине покрај компјутер и да се држи до некои норми и граници.

Треба да се земе предвид дека нив комуникацијата на интернет сега им е дел од животот и начин на кој комуницираат со своите врсници, а потоа да се обидеме да им се приближиме на тој начин. Не треба да се обидуваме да ги менуваме децата на таа возраст, туку треба да се обидеме да ги прилагодиме, секако со поставување на здрави граници, додава психологот Мамужиќ и потенцира дека секогаш со добра организација, може да се одвои време за семејството и за заеднички активности, почитувајќи го изборот на детето и неговата слобода. Еден, два или три дена во неделата, треба да се одвои време кога семејството ќе се собере и ќе прават нешто заедно, ако ништо друго барем да прошетаат.

Во рамки на проектот „Заедно можеме повеќе“ Одделението за превенција на ПС во Осијек, заедно со советите за превенција на Осијек, Бјели Манастир, Ѓаково и Нашице, подготви плакат на кој стои: „Родители, дали знаете што прави сега вашето дете?“. Во осијечката полициска станица истакнуваат дека, покрај тоа што родителите малку време поминуваат активно со децата, често и не знаат каде се тие.

 

 Извор: http://www.idividi.com.mk/stil/woman/758690/index.html

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

« »