логоFacebookTwitterYouTubeeMailРодителите со своите деца активно поминуваат 40 минути дневно, предупреди Жељко Вранковиќ, полициски службеник на Одделението за превенција во полициската станица (ПС) во Осијек.

Резултатот е од малку постаро истражување спроведено во Хрватска, кое при поновите минатогодишни истражувања го потврдија и некои интернетски портали, вели Вранковиќ. Колку е точно дека родителите толку малку време одвојуваат за своите деца, се обидовме да дознаеме од Павле Мамужиќ, психолог во О. У. „Младост“ во Осијек.

- Првпат слушам за тој податок и тешко ми е да поверувам во таа минутажа. Ми се чини дека повеќето родители со тоа нема да се согласат. Посебно сега кога времето е поубаво и кога многу родители се надвор со своите деца. Тоа сигурно не е само 40 минути на ден. Каде е тука и времето поминато дома? Сметам дека податоците повеќе се однесуваат на постари деца од 13-14 години па нагоре – вели психологот.

- На таа возраст доаѓа и прашањето за осамостојување на децата, кога примарните односи им се во кругот на врсниците. Децата на таа возраст почнуваат да го бараат својот идентитет и се обидуваат да се одвојат од родителите. Не е пожелно да се настапува кон децата со репресивни методи, на пример треба да се одреди време кога детето може да го помине покрај компјутер и да се држи до некои норми и граници.

Треба да се земе предвид дека нив комуникацијата на интернет сега им е дел од животот и начин на кој комуницираат со своите врсници, а потоа да се обидеме да им се приближиме на тој начин. Не треба да се обидуваме да ги менуваме децата на таа возраст, туку треба да се обидеме да ги прилагодиме, секако со поставување на здрави граници, додава психологот Мамужиќ и потенцира дека секогаш со добра организација, може да се одвои време за семејството и за заеднички активности, почитувајќи го изборот на детето и неговата слобода. Еден, два или три дена во неделата, треба да се одвои време кога семејството ќе се собере и ќе прават нешто заедно, ако ништо друго барем да прошетаат.

Во рамки на проектот „Заедно можеме повеќе“ Одделението за превенција на ПС во Осијек, заедно со советите за превенција на Осијек, Бјели Манастир, Ѓаково и Нашице, подготви плакат на кој стои: „Родители, дали знаете што прави сега вашето дете?“. Во осијечката полициска станица истакнуваат дека, покрај тоа што родителите малку време поминуваат активно со децата, често и не знаат каде се тие.

 

 Извор: http://www.idividi.com.mk/stil/woman/758690/index.html

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 846
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 4563
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 579
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »